Szlak – Samodzielni, Zaangażowani, Lubiani, Ambitni, Kreatywni

Projekt realizowany w ramach zadań Samorządu Województwa Pomorskiego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Celem naszego projektu jest zwiększenie kompetencji społecznych niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania, poprawa kondycji fizycznej, rozwój zainteresowań 50 osób z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami zespolonymi z 5 powiatów województwa pomorskiego (Gdańsk, powiat wejherowski, powiat sztumski, powiat kwidzyński, powiat lęborski) zrzeszonych w drużynach harcerskich.

Projekt będzie realizowany w terminie 03.08.2023 – 03.11.2023.

Na projekt składają się cztery działania:
Działanie 1 – Rekrutacja uczestników i uczestniczek do udziału w projekcie.

Działanie 2 – cykliczne spotkania podnoszące umiejętności.
Po zebraniu potrzeb odbędzie się 5 spotkań, każde będzie trwać ok 2,5 godziny w każdej ze zrekrutowanych grup. Spotkania będą poświęcone rozwojowi społecznemu dzieci i młodzieży, aktywizacji społecznej, rozwojowi zainteresowań, funkcjonowaniu w grupie.

Działanie 3 – Wyjazd edukacyjny dla 50 uczestników i uczestniczek, wzmacniający pracę na cyklicznych spotkaniach i pozwalający na intensyfikację pracy w zakresie zdiagnozowanych potrzeb.
W czasie 3 dniowego pobytu uczestnicy będą pracować w małych grupach, rozwijać zainteresowania oraz nabywać umiejętności potrzebnych w samodzielnym życiu.

Działanie 4 – Ewaluacja

Odbiorcami projektu jest 70 osób niepełnosprawnych intelektualnie, zrzeszonych w drużynach Nieprzetartego Szlaku z następujących miast: Rumia, Gdańsk, Sztum w wieku 9 – 55 lat, osoby w wieku 16 i więcej lat posiadających orzeczenie o niepełnosprawności oraz ich opiekunów wolontariuszy, w szczególności:
– Sztum (Uśnice) – 15 osób,
– Gdańsk (i powiat gdański) – 25 osób,
– Rumia- 10 osób,
– Kwidzyn – 10 osób,
– Lębork – 10 osób.

Potencjalne osoby zainteresowane udziałem w projekcie, proszone są o kontakt z drużynami nieprzepartego szlaku na terenie zamieszkania. W przypadku potrzeby pomocy w nawiązaniu kontaktu z drużynami Nieprzetartego Szlaku, prośba o kontakt z ZHP Chorągiew Gdańska, tel. 58 301 13 27 lub e-mail: sekretariat@gdanska.zhp.pl.