Wehikułem w świecie bajek

W dniach od 20 do 24 lutego odbywała się Nieobozowa Akcja Zimowa organizowana przez Bałtycki Hufiec Gdańsk – Portowa. Od soboty do środy drużyny i gromady z Pruszcza Gdańskiego, Nowego Dworu Gdańskiego oraz Gdańska brały udział w pełnej emocji przygodzie w świecie bajek.

Już pierwszego dnia okazało się bowiem, że Alicji z Krainy Czarów zepsuł się wehikuł, którym poruszała się pomiędzy różnymi bajkami. W zamian za jego naprawę harcerze sami mogli z niego skorzystać! I tak trafili najpierw do Odlotu, gdzie dzięki Harcerskiemu Klubowi Lotniczemu "Wzlot" mieli okazję poznać, jak działa balon, a następnie wyładowywali swoją energię na Laser Tagu i w ECS Gdańsk.

Następnego dnia uczestnicy udali się do kina na "Zwierzogród". W Dzień Myśli Braterskiej zuchy i harcerze rozpoczęli przygotowania do wielkiego, urodzinowego ogniska Roberta Baden-Powella i jego żony Olave. Uczestnicy musieli osobiście dostarczyć zaproszenia na imprezę różnym postaciom: m.in. Pocahontas, Kopciuszkowi, czy Chudemu z "Toy Story". Chętnie wyświadczali im także drobne przysługi, jak zerwanie banana z drzewa dla Mowgliego. Po udekorowaniu miejsca ogniskowego wspólnie odśpiewali "Sto lat" dla Naczelnych Skautów Świata. Potem przywitali nowego instruktora hufca, druha Mateusza. Od harcerskich piosenek przeszli do luźniejszych melodii z bajek, pieczenia kiełbasek, pogawędek oraz profesjonalnych zdjęć w mundurach. Przed zaśnięciem chętni mieli jeszcze okazję obejrzeć "Alicję w Krainie Czarów".

Po obudzeniu się i przyszykowaniu do wyjścia harcerze wkroczyli do świata Mulan. Aby zdobyć wiedzę, którą cechuje się każdy prawdziwy wojownik spędzili czas w Centrum Hewelianum oraz na warsztatach z Enigmy organizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej. Dzień zakończyli łyżwami – w końcu siła i wytrzymałość to równie ważny element w dążeniu do bohaterskości, co mądrość! NAZ skończył się wraz z Tarzanem. Najpierw, śladami Jane, na Uniwersytecie Gdańskim uczestnicy mogli przeprowadzić różne doświadczenia naukowe, a później wcielali się w człowieka-małpę spędzając czas na FunClimbie.

To były naprawdę udane ferie, zarówno dla najmłodszych zuszków, jak i dla wędrowników!

Dh. Aleksandra Kalinowska
68 PDH "Nautilus"