Zimowisko harcerzy z Hufca Gdańsk – Przymorze

W dniach 13-17 lutego harcerze z Hufca Gdańsk – Przymorze spędzili wspaniałe chwile na zimowisku w oddalonej kilka kilometrów od Słupska Zagórzycy. Wyjazd rozpoczęliśmy w środę rano kilkugodzinną wyprawą pociągiem SKM. Na miejscu czekały nas jeszcze 4km marszu do szkoły, w której nocowaliśmy. Nic jednak nie było nam starszne i zaraz po obiedzie zaczęliśmy zimowiskową przygodę na zajęciach.

Podzieliliśmy się na trzy grupy: zuchy oraz dwie grupy harcerskie. Najmłodsi zdobywali sprawność „Ateńczyk”. Przez pięć dni zapoznawali się z życiem w Starożytnej Grecji, ćwiczyli swoją sprawność na igrzyskach olimpijskich, umiejętności aktorskie tworząc grecki teatr oraz tańcząc zorbę. Na Olimpie spotkali się z greckimi bogami. Mogli również zmierzyć się z zadaniami godnymi samego Herkulesa.

Harcerze przenieśli się w czasie, wcielili się w postacie z Szarych Szeregów poznając szczegóły historii harcerstwa z okresu II wojny śwaitowej. Mieli okazję wcielić się w roznosicieli Harcerskiej Poczty Powstańczej, przygotowali rekonstrukcję Akcji pod Arsenałem, a także zapoznali się w założeniami programu „Wczoraj, dziś i jutro”. W tym samym czasie harcerze starsi przygotowywali projekt, którego efektem był teleturniej sprawdzający wiedzę harcerzy dotyczącą Szarych Szeregów. Nie zabrakło również zajęć w lesie oraz wielu wędrówek, a małą przerwą od harcerskiej przygody była wycieczka na pływalnię w Słupsku.

Druga grupa harcerzy i harcerzy starszych ćwiczyła się w technikach harcerskich spędzając wiele czasu z mapą w terenie. Ćwiczyli swoje umiejętności podczas gier i biegów harcerskich, wieczorami podczas świeczkowisk przypominali sobie najważniejsze wydarzenia i postaci z historii ZHP.

Mimo takiego podziału udało się nam spotkać na wspólnych zajęciach prowadzonych przez komendanta całego zamieszkania. Podczas zajęć wyprzedziliśmy myślami czas i zastanawialiśmy się nam tym, o kim powinniśmy pomyśleć podczas nadchodzącego Dnia Myśli Braterskiej. Zuchy przygotowały wspaniałe kartki dla dyrektorów szkół, a wędrownicy napisali do nich życzenia, natomiast harcerze i harcerze starsi zajęli się przygotowaniem kartek dla innych organizacji harcerskich działających w naszym województwie.

Zimowisko upłynęło nam szybciej niż się spodziewaliśmy – wydawało się, że zaraz po przyjeździe musimy już wracać do domu. Spędziliśmy wspaniały czas w harcerskiej atmosferze pełnej radości i braterstwa. Mamy nadzieję, że na wspólnym obozie będziemy bawić się równie świetnie – już nie możemy się go doczekać!

Kadra Zimowiska Hufca ZHP Gdańsk Przymorze
Więcej zdjęć na