16 przyszłych podharcmistrzów już po kursie

W ostatni weekend października zakończył się Kurs Podharcmistrzowski Macierzystej Akademii Kształcenia. Ci, którzy go ukończyli, mają teraz w swoich rękach trzy dyplomy ukończenia – kursu podharcmistrzowskiego, warsztatów Opiekunów Prób Instruktorskich oraz kursu Liderów Zespołów Instruktorskich (nazwa kursu podharcmistrzowskiego w języku pozaorganizacyjnym). W kursie wzięło udział 16 instruktorów z 7 różnych hufców, z 3 chorągwi.

Pośród kursantów byli reprezentanci hufców Wejherowo, Toruń, Tczew, Malbork, Bytów, Kielce-Południe oraz Gdańsk-Śródmieście. Kurs składał się z dwóch biwaków i jednego dnia zajęć. Kursanci brali udział w warsztatach dotyczących motywacji, prowadzenia prób instruktorskich, rozwiązywania problemów i dobrej komunikacji. Nie zabrakło także zajęć o samym ZHP oraz o dokumentach, jakie nas obowiązują, postawie instruktorskiej oraz o harcerskim systemie wychowawczym.

Pytacie się, kto prowadził dla nas zajęcia? Sami specjaliści, pośród których znalazła się również sama Druhna Naczelnik hm. Małgorzata Sinica. Uczestnikom najbardziej spodobały się zajęcia hm. Jacka Smury, instruktora Centralnej Szkoły Instruktorskiej i członka GK ZHP, który mówił o pracy z zespołem instruktorskim. Jego warsztat były jednym z najbardziej inspirujących i poruszających ze wszystkich, które odbyły się w toku zajęć kursowych. Nie można zapomnieć o wspaniałej logistyce całego przedsięwzięcia i czarnej robocie wykonanej przed Komendanta Kursu i jego zastępcę , kolejno hm. Artura Glebko oraz phm. Łukasza Kochowskiego.

Dzięki temu, że uczestnicy kursu reprezentowali różne środowiska podczas zajęć prowadzili wiele dyskusji. Zdarzało się, że po zajęciach instruktorzy przesiadując przy kawie czy to podczas posiłków prowadzili rozmowy na tematy ważne dla współczesnego harcerstwa. Zawiązały się nowe sojusze, powstały nowe przyjaźnie. Wkrótce będący (mamy nadzieję i trzymamy kciuki!) podharcmistrzami i podharcmistrzyniami druhowie i druhny wychodzili zadowoleni, gdy ostatni krąg rozwiązał się 26 października 2014 roku.

pwd. Mateusz Janik
Uczestnik kursu