85. rocznica wybuchu II wojny światowej

Najwcześniej, bo przed świtem, na Westerplatte o godzinie 4:45 odbyły się w Gdańsku uroczystości ku czci bohaterów i ofiary II wojny światowej. Od 1 września 1939 roku mija 85 lat, ale wydarzenia te przyniosły Polsce i Europie tak tragiczny los, że są wciąż żywe w pamięci pokoleń.

Jak co roku, harcerze i instruktorzy chorągwi oraz uczestnicy Zlotu Westerplatte wzięli udział w głównych uroczystościach przy pomniku bohaterów Westerplatte. Ten poranek co roku taki sam, z tymi ważnymi hasłami: Nigdy więcej wojny! Dziś u stóp pomnika wysłuchaliśmy przemówień marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni, Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniak-Kamysza oraz prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Usłyszeliśmy, że „Dzisiaj nie powiemy tylko – nigdy więcej wojny. Dzisiaj musimy powiedzieć – nigdy więcej samotności i nigdy więcej słabości. Żeby ojczyzna Nasza była wolna i niepodległa. Dziś, jutro i na zawsze.” – te słowa skierował do nas Premier Donald Tusk.

Wieniec w imieniu Związku Harcerstwa Polskiego złożyli: Naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka oraz skarbniczka chorągwi hm. Katarzyna Musyt-Łanowska wraz z innymi przedstawicielami ZHP. Służbę i wartę honorową pełniła Drużyna Reprezentacyjna Chorągwi Gdańskiej ZHP na czele z drużynowym hm. Arturem Lemańskim.

Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości dbali ratownicy ZHP z Inspektoratu Bezpieczeństwa Chorągwi Gdańskiej ZHP.

Dziękujemy za udział i pamięć o bohaterach II wojny światowej.

Fot. Michał Wiraszka/ZHP