Instruktorska Osobowość Chorągwi Gdańskiej ZHP 2019

Każdego roku podczas Chorągwianej Wigilii Instruktorskiej przyznawany jest Honorowy Tytuł “Instruktorska Osobowość Chorągwi Gdańskiej ZHP”. Otrzymuje ją instruktor, który, jak mówi regulamin, “jest najbardziej społecznie zaangażowanym na rzecz działalności ZHP w swoim środowisku”. Nie jest to nagroda za dany rok działalności, ale za całokształt instruktorskich, ponadprzeciętnych osiągnięć, do których można zaliczyć osiągnięcia wychowawcze, organizacyjne, programowe lub nowatorskie inicjatywy czy też opracowania.

W tym roku pierwszy raz w historii tego wyróżnienia przyznano dwa Honorowe Tytuły “Instruktorska Osobowość Chorągwi Gdańskiej ZHP”. Laureatami zostali wieloletni komendanci hufców, których działalność i osiągnięcia wykraczają poza ich rodzime środowisko.

Przedstawiamy więc dwie postaci, które mają ogromny wpływ na działalność Chorągwi Gdańskiej ZHP, które swoją pracą i niezłomnością codziennie zmieniają swoje harcerskie otoczenie na lepsze.

Instruktorskie Osobowości Chorągwi Gdańskiej ZHP 2019!

hm. Artur Lemański

hm. Alina Cyrzon

hm. Artur Lemański

Tegorocznej Instruktorskiej Osobowości Chorągwi Gdańskiej nie da się zatrzymać w miejscu. Można odnieść wrażenie, że jest w ciągłym ruchu i nawet, gdy stoi, to działa. Aby w pełni rozwinąć skrzydła potrzebuje przestrzeni, a dokładniej rzecz ujmując – stwarza nieograniczoną przestrzeń do działania zarówno sobie, jak i innym. Jej aktywność harcerska nie zamyka się tylko do pola hufca czy chorągwi. Ma swoje zadanie do wykonania także na szczeblu ogólnozwiązkowym. Zawodowo również jest związana z przestrzenią, obecnie z tą miejską, a wcześniej z bliższą jej – przestrzenią naturalną.

Gdyby oceniać działalność Osobowości w punktach, to w skali od 1 do 10 byłaby bezkonkurencyjna. Za jakość swej pracy, za wytrwałość, zaangażowanie i niezawodność otrzymałaby dziesiątkę. W końcu przez 10 lat prowadziła drużynę, ponadto przez taki sam okres czasu pełniła służbę na funkcji komendanta hufca. Jak widać w swoim działaniu jest długodystansowcem i to takim, który nie opada z sił, lecz z każdym krokiem staje się mocniejszy i pewniejszy swoich celów. Dla tej Osobowości osiągnięcie celu nie jest końcem działania, lecz początkiem nowych możliwości, otwarciem nowych przestrzeni: pozyskanie starego, zniszczonego bunkra – początkiem schroniska młodzieżowego, a wprowadzenie harcerzy do ogródków działkowych – trudno jeszcze stwierdzić, do czego doprowadzi. Ostatnio jej oczkiem w głowie stała się pewna drużyna, która wszędzie, gdzie się pojawia, ozdabia przestrzeń chabrową barwą.

Nikt nie jest w stanie zablokować naszej Osobowości i kazać jej stać w miejscu, gdzie przecież od wielu lat z zaangażowaniem i dumą pełni służbę – o świcie 1 września na Westerplatte. To przestrzeń, której jest częścią, która zdaje się w dużej mierze ją ukształtowała.

Światy fantasy połączone ze światami gier planszowych stanowią dla naszej Osobowości miejsce odpoczynku. Tam czuje się, jak ryba w wodzie, a raczej regeneruje się przy tym i odradza, jak “Feniks” z popiołu. Najlepiej, gdy tę przestrzeń może dzielić z innymi, w ten sposób celebrując przyjaźń. Właśnie relacje z ludźmi, o które dba, powodują, że Tegoroczną Osobowość można zaliczyć do niezwyczajnych. Mimo wielu obowiązków zawodowych i harcerskich doskonale wywiązuje się z roli troskliwego wnuka i syna, a teraz także szczęśliwego męża i ojca.

Druhny i Druhowie
Instruktorską Osobowością Chorągwi Gdańskiej
jest hm. Artur Lemański

hm. Alina Cyrzon

„Jeśli myślisz naprzód, sadź ryż. Jeśli myślisz dziesięć lat naprzód, sadź drzewo. Jeśli myślisz sto lat naprzód, ucz ludzi.”

To cytat, który najlepiej charakteryzuje naszą Osobowość, która największą radość czerpie w harcerskiej pracy z drugim człowiekiem.

Umiejętność budowania relacji jest darem, z którym trzeba się urodzić. Instruktorska Osobowość Chorągwi Gdańskiej to mistrzyni tworzenia atmosfery sprzyjającej rozwojowi kadry. To ciepła i charyzmatyczna osoba, która jak nikt inny potrafi wspierać, kreować rzeczywistość, uczyć i rozwijać. Te umiejętności z powodzeniem stosuje na swoim podwórku.

Jako wieloletnia komendantka hufca sprawiła, że jest to jeden z lepiej funkcjonujących hufców w Chorągwi Gdańskiej. To nie jedyne pole jej służby, od wielu lat działa na rzecz całej wspólnoty naszej chorągwi, kształcąc instruktorów różnego szczebla i z całego serca wspierając komendantów i komendy hufców w ich zmaganiach.

Swoim szerokim uśmiechem potrafi rozjaśnić najtrudniejszy dzień, a jej mądrość sprawia, że kłopoty stają się mniejsze i łatwiej sobie z nimi poradzić. To ona dba, by każdy instruktor mógł zostać doceniony za swoją służbę na rzecz chabrowej społeczności.

Nareszcie to my możemy powiedzieć jej: „Dziękujemy”.

Druhny i Druhowie
Instruktorską Osobowością Chorągwi Gdańskiej