85-lecie Chorągwi Gdańskiej ZHP – za nami XXXVI Rajd Rodło i Święto Chorągwi

W weekend 12-13 września 2020 roku członkowie Związku Harcerstwa Polskiego z terenu województwa pomorskiego spotkali się w Gdańsku na uroczystościach 85-lecia Chorągwi Gdańskiej. W sobotę 12 września odbyły się zajęcia programowe na kilkunastu trasach flagowej imprezy chorągwi – Rajdu Rodło, a w niedzielę miały miejsce uroczyste obchody jubileuszu chorągwi z udziałem m.in. Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, Wiceministra Jarosława Sellina, Wicekurator Oświaty Anna Gańska-Lipińska, Wicemarszałka Województwa Pomorskiego Leszka Bonny, przedstawicieli służb mundurowych, i innych zaprzyjaźnionych z harcerzami gości.

Obchody rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Mariackiej celebrowana przez biskupa Zbigniewa Zielińskiego. Po mszy ulicami Gdańska przeszedł uroczysty pochód z udziałem Harcerskiej Orkiestry Dętej z Tczewa i pocztów sztandarowych hufców chorągwi. Przemarsz rozpoczął się pod Fontanną Neptuna, a zakończył na błoniach Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie po uroczystym apelu odbyło się Święto Chorągwi.

Uroczysty apel kończący XXXVI Rajd Rodło, ale także podkreślający 85. rocznicę założenia Chorągwi Gdańskiej ZHP ma wymiar szczególny dla wszystkich, którzy swoimi działaniami przyczynili się i nadal przyczyniają się do jej tworzenia. Jest to także okazja do wręczenia odznaczeń i wyróżnień. Podczas tegorocznego Święta Chorągwi Gdańskiej mieliśmy zaszczyt podziękować zarówno instruktorom działającym w naszej chorągwi, jak i osobom, które wspierają naszą pracę z zewnątrz. Honorową Odznakę „Przyjaciel Chorągwi Gdańskiej ZHP” otrzymali: Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku Marcin Fuchs, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Ks. Bp. Zbigniew Zieliński.

Złoty Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” otrzymali: hm. Bartosz Blaszke, hm. Roman Kopitkowski, hm. Beata Szymańska. Brązowy Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” otrzymała phm. Wiktoria Guz.

Tegoroczne Święto Chorągwi kończące XXXVI Rajd Rodło uświetnił koncert Harcerskiej Orkiestry Dętej z Tczewa, występy harcerzy i harcerek z Hufca Gdańsk-Śródmieście oraz Turniej Hufców, podczas którego komendy wraz z reprezentacjami swoich środowisk brały udział w różnego rodzaju konkurencjach. A zwycięzcą Turnieju Hufców w tym roku został Hufiec ZHP Ziemi Słupskiej – gratulujemy!

Koncert orkiestr dętych w ramach projektu „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła” dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.