Zakończony projekt: „Otwieramy horyzonty! Rozwój usług społecznych na rzecz dziecka i rodziny w powiecie lęborskim poprzez uruchomienie placówki wsparcia dziennego typu podwórkowego”

INFORMACJA O ZAKOŃCZONYM PROJEKCIE EFS
– umowa nr RPPM.06.02.02-22-0031/17,
dofinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej 6 Integracja, Działania 6.2. Usługi społeczne, Poddziałania 6.2.2. Rozwój usług społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

ZHP Chorągiew Gdańska w wyniku zakończonego projektu, utworzyła w programie 30  miejsc świadczenia usług wspierania rodziny i pieczy zastępczej, które będą funkcjonowały do marca 2022 roku. W ramach zakończonego Projektu został wzmocniony system wsparcia rodziny poprzez zapewnienie zdezinstytucjonalizowanych usług społecznych w powołanej Placówce Wsparcia Dziennego – Stacja Lębork, zarówno dzieciom, rodzicom, jak i całym rodzinom. Jednostki Samorządu Terytorialnego, Ośrodka Pomocy Społecznej i Organizacji Pozarządowej, będącej też podmiotem Ekonomii Społecznej, przyczyniło się do wypracowania i umocnienia trwałych mechanizmów współpracy, co umożliwia świadczenie usług o zbliżonym zakresie i wysokiej jakości po zakończeniu Projektu.

O działaniach, które się odbyły można przeczytać tutaj.

Projekt został zakończony w dniu 29 lutego 2020 roku. Placówka Wsparcia Dziennego w formie pracy podwórkowej w Lęborku, będzie funkcjonowała nadal. Utworzono w programie 30 miejsc świadczenia usług wspierania rodziny i pieczy zastępczej, istniejących po zakończeniu projektu. Będą one zapewnione przez minimum 2 lata, czyli do końca lutego 2022. Liczba wspartych w programie miejsc świadczenia usług społecznych istniejących po zakończeniu projektu to 30, do końca lutego 2022.

Osiągnięte wskaźniki opisane w projekcie:
I.2 Projekt był realizowany w Partnerstwie przez Hufiec ZHP Lębork, który działał w imieniu Wnioskodawcy z PCPR w Lęborku, działającym w imieniu Starostwa Powiatowego w Lęborku.
Średni koszt przypadający na jednego uczestnika zgodnie z regulaminem konkursu wyniósł poniżej
20 000 zł na osobę.

I.3 Lokalizacja: Działania projektowe były adresowane do dzieci, młodzieży i ich rodziców, zamieszkujących na terenie Powiatu Lęborskiego.

Partnerstwo:
Dzięki współpracy w partnerstwie, udało się osiągnąć zaplanowane we wniosku rezultaty, co obrazują osiągnięte wskaźniki. Projekt wpisał się w ramy i wyzwania związane z realizacją Ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej.

Skala oddziaływań:
Projekt był realizowany na terenie gminy miejskiej Lębork, Nowej Wsi Lęborskiej i gminy Cewice.

Podejście oddolne:
Program był ustalany indywidualnie pod kontem zapotrzebowania dzieci i ich rodziców w pełnej współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku. Wszelkie działania wpisywały się
w strategie, które były zaplanowane w instytucjach biorących udział w projekcie oraz w lokalnych strategiach i planach wsparcia, projekt był uzupełnieniem.

Wolontariat i animacja środowiskowa:
W czasie projektu był realizowany wolontariat i animacja środowiskowa, nawet w wymiarze liczby godzin wychodzącym poza projekt.

Trwałość efektów:
Wnioskodawca zapewnia trwałość projektu – poprzez utworzenie w Placówce 30 miejsc świadczenia usług wspierania rodziny i pieczy zastępczej, które będą istnieć po zakończeniu projektu. Zostaną one zapewnione przez minimum 2 lata, czyli do końca lutego 2022.

>> Informacje o projekcie <<