Za nami Konferencja Instruktorska „O przywództwie”

Pięćdziesięciu uczestników, pięć prelekcji, trzy bloki w grupach dyskusyjnych i tylko jeden dzień, by porozmawiać „O przywództwie”. Konferencja Instruktorska „O przywództwie”, zorganizowana 8 maja 2021 roku przez Macierzystą Akademię Kształcenia, odbyła się w całości online. Jednak nie przeszkodziło to w owocnej wymianie doświadczeń, myśli i spostrzeżeń instruktorów z całej Polski.

Konferencję rozpoczęły prelekcje, podczas których prelegenci – liderzy w swoich branżach – mówili między innymi o przykładach liderów w skali świata, o tym, jak wygląda model liderki WAGGGS, jakie wyzwania stoją przed współczesnym liderem czy jak przebiegał program Lider+ w naszej organizacji. Prelekcje były solidnym wstępem do dalszych dyskusji w trzech grupach tematycznych.

Instruktorzy rozmawiali o tym, jakie zachowania powinni wzmacniać harcerscy liderzy i jakie postawy przyjmować w różnych sytuacjach, szczególnie tych konfliktowych. Zastanawiali się, jakie modele liderstwa lepiej się sprawdzają i jaki typ lidera jest tym najlepszym. Rozmawiali także o instruktorskiej odpowiedzialności, motywacji do dalszego rozwoju i byciu inspiracją dla innych instruktorów, jednocześnie samemu stawiając sobie wyzwania.

Przywództwo to temat, który jest bliski wszystkim nam, nie tylko instruktorom. To temat, którego jeden wątek rozpoczyna kolejny. To temat, o którym szczególnie my, instruktorzy, powinniśmy stale rozmawiać, by być świadomym, że „ogromna moc to także ogromna odpowiedzialność”.

Serdeczne podziękowania należą się instruktorkom i instruktorom zaangażowanym w organizację i realizację przedsięwzięcia:

Prowadzący:
hm. Joanna Skupińska – Główna Kwatera