JOTT? – „W przyszłym roku też przyjedziemy!”

W niedzielę, 13 maja 2012 r., dobiegł końca II Zlot Wędrowników Chorągwi Gdańskiej Jamboree on the Trail (JOTT) w Kierzkowie k. Przywidza. Zjechało się niemal stu wędrowników z Chorągwi Gdańskiej (nie licząc gości z chorągwi łódzkiej i stołecznej). Swoją reprezentację miały Hufce Gdańsk-Śródmieście, Gdańsk-Oliwa, Gdynia, Kościerzyna, Lębork, Pruszcz, Tczew, Starogard.

Każda drużyna wędrowała inną trasą, pieszo, rowerem, lub autobusem i pieszo. Najdłuższą drogę przebyli pieszo wędrownicy z 1 Próbnej Drużyny Wędrowniczej z Kościerzyny – wyruszyli już w piątek. Patrol "Awruko" z Śródmieścia i 101 wędrownicza z Tczewa jechali rowerami. Warszawiacy i Łodzianie wybrali podróż autostopem.

Spotkaliśmy się przy wspólnym ognisku. A później bawiliśmy się na koncercie. Zagrali Kamil Badzioch i druh Piotr "Kędzior" Kędzia. Dali czadu (publiczność była w stanie magmy przez bite dwie godziny)! Do późnej nocy gwarno było w kawiarence, którą prowadził Krąg Akademicki "Flavio Monte" z Uniwersytetu Gdańskiego.

Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historyczniej
w Kierzkowie
Rano – od 10:00 wędrownicy i instruktorzy mogli uczestniczyć w warsztatach. Do wyboru mieli rekonstrukcję historyczną w pigułce, maski z gipsu, warsztaty aktorskie, dziennikarskie i – specjalnie dla instruktorów – zajęcia z trudnej sztuki motywacji. Oprócz tego mogli wybrać Imprezę na Orientację o tytuł najlepiej zorientowanego wędrownika w chorągwi.

Po południu odwiedziła nas druhna Komendantka Chorągwi hm. Hanna Piotrowska. Imprezę zakończył apel i zawiązanie kręgu.

Czy było fajnie? Miny uczestników i wyniki ankiet mówią same za siebie. "Czemu tak krótko? Jeden wieczór i noc to za mało… – mówią wędrownicy z Tczewa – w przyszłym roku też przyjedziemy!"

Organizatorzy, referat wędrowniczy chorągwi gdańskiej, nie kryją dumy i radości. Nie było łatwo zorganizować tak dużą imprezę. Ale wszystko udało się doprowadzić do szczęśliwego końca. A uczestnicy wyjeżdżający z Kierzkowa z nowymi pomysłami, kontaktami i pełni motywacji – to najwspanialsza nagroda dla instruktora.

pwd. Karol Karczyński,
Członek Komendy