Aktywni po etacie – Srebrny wiek pełen pasji – czyli aktywny senior z Chorągwią Gdańską ZHP.

W ubiegłym roku, czyli w 2023 roku, Województwo pomorskie było świadkiem dynamicznych działań prowadzonych przez ZHP Chorągiew Gdańską na rzecz seniorów, pod hasłem „Senior też może!”. Realizowano projekt „Aktywni po etacie”, który skupił się na konkretnych działaniach mających na celu aktywizację seniorów i integrację międzypokoleniową.

Projekt „Aktywni po etacie” to pasjonująca podróż seniorów w świat aktywności społecznej i zdrowego starzenia się. W ramach tego projektu, od kwietnia do połowy grudnia, seniorzy uczestniczyli w różnorodnych działaniach mających na celu rozwijanie kompetencji społecznych i promowanie zdrowego stylu życia. Cykliczne spotkania kręgów seniora odbywały się w pięciu lokalizacjach: Czarnej Wodzie, Gdańsku – Klubach seniora Korzenie, Klub Seniora „Motława”, Lęborku, Kwidzynie, Starogardzie Gdańskim. Każde z tych spotkań było wyjątkowe, prowadzone przez doświadczonego lidera, animującego krąg seniora, który nie tylko dostarczał interesujące treści, ale także budował przyjemną atmosferę wśród uczestników. Seniorzy mieli okazję skorzystania z wspólnego wyjścia kulturalnego, obejmującego na przykład bilety do kina.

Spotkania animacyjne nie tylko służyły relaksowi, ale także integracji, podczas których seniorzy delektowali się kawą, herbatą, przekąskami, a także korzystali z materiałów dostarczonych przez animatora. Te chwile sprzyjały nawiązywaniu nowych znajomości i wzmacnianiu więzi społecznych. Dodatkowo, seniorzy mieli okazję wziąć udział w Biesiadzie Seniora, zorganizowanej w Zblewie, która rozpoczęła się od zwiedzania Nadleśnictwa Kaliska i Arboretum Wirty. Później odbyła się wspólna biesiada przy muzyce na żywo oraz korzystanie z miejsca ogniskowego.

Drugim filarem projektu „Aktywni po etacie” były warsztaty, prowadzone przez zewnętrznych trenerów, mające na celu aktywizację seniorów i rozwijanie ich pasji. Warsztaty dotyczyły różnorodnych tematów, dostarczając nie tylko nowych umiejętności, ale także wspierając zdrowie psychiczne. Proponowane formy aktywności seniorom miały umocnić w nich poczucie, że są potrzebni, pomimo odległości od swoich dzieci. Spotkania miały także umożliwić im wspólne spędzanie czasu w przyjemnej atmosferze. Warsztaty dotyczące dostępności cyfrowej pomagały seniorom poruszać się w świecie nowoczesnych technologii, dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i animatorów.

Mimo zakończenia projektu, jego rezultaty są nadal widoczne. Województwo pomorskie nie tylko staje się miejscem dla młodych i dynamicznych, ale także areną, gdzie seniorzy odgrywają ważną rolę w społeczności lokalnej. Dowodzą, że wiek nie jest przeszkodą, a doświadczenie i umiejętności seniorów są nieocenione dla rozwoju społecznego regionu.

Projekt „Aktywni po etacie” współfinansowany był ze środków Zarządu Województwa Pomorskiego.