Srebrny wiek pełen pasji – czyli aktywny senior z Chorągwią Gdańską ZHP

Srebrny wiek pełen pasji – czyli aktywny senior z Chorągwią Gdańską ZHP

W ubiegłym roku, czyli w 2023 roku, Województwo pomorskie było świadkiem dynamicznych działań prowadzonych przez ZHP Chorągiew Gdańską na rzecz seniorów, pod hasłem „Senior też może!”. Dwa realizowane projekty dotacyjne, „Aktywni po etacie” oraz „Jesteśmy sobie potrzebni – działania międzypokoleniowe”, skupiły się na konkretnych działaniach mających na celu aktywizację seniorów i integrację międzypokoleniową.

Biesiada seniorów, czerwiec 2023

Projekt „Aktywni po etacie” to pełna pasji podróż seniorów w świat aktywności społecznej i zdrowego starzenia się. W ramach tego projektu, od kwietnia do połowy grudnia, seniorzy uczestniczyli w różnorodnych działaniach mających na celu rozwijanie kompetencji społecznych i promowanie zdrowego stylu życia.

Spotkania kręgów seniora odbywały się cyklicznie w pięciu lokalizacjach: Czarnej Wodzie, Klubach seniora Korzenie, Klub Seniora „Motława” działających w Gdańsku, Lęborku, Kwidzynie, Starogardzie Gdańskim. Każde spotkanie było wyjątkowe, prowadzone przez doświadczonego lidera, animatora kręgu seniora, który nie tylko dostarczał interesujące treści, ale także budował przyjemną atmosferę wśród uczestników. Seniorzy mieli możliwość skorzystania z wspólnego wyjścia kulturalnego w postaci biletów do kina.

Spotkania kręgów połączone z warsztatami

Spotkania animacyjne nie tylko służyły relaksowi ale także integracji, w trakcie której seniorzy delektowali się kawą, herbatą, przekąskami, a także korzystali z materiałów dostarczonych przez animatora. Te momenty sprzyjały nawiązywaniu nowych znajomości i wzmacnianiu więzi społecznych. Seniorzy mieli okazję wziąć również w ramach integracji między klubowej w Biesiadzie Seniora zorganizowanej w Zblewie. Całość rozpoczęła się od zwiedzenia mieszczącego się na terenie Nadleśnictwa Kaliska – Arboretum Wirty. Później był czas wspólnej biesiady przy muzyce na żywo, oraz korzystania z miejsca ogniskowego.

Spotkania międzypokoleniowe

Drugim filarem projektu „Aktywni po etacie” były warsztaty, prowadzone przez zewnętrznych trenerów, które miały na celu aktywizację seniorów i rozwijanie ich pasji. Warsztaty dotyczyły różnorodnych tematów, dostarczając nie tylko nowych umiejętności, ale także wspierając zdrowie psychiczne. Proponowane formy aktywności seniorom, miały za zadanie umocnić w nich poczucie, że są potrzebni, nie są sami, pomimo tego, że ich dzieci mieszkają daleko, a oni mieszkają sami, bo np. ich mąż, żona odeszli jakiś czas temu. Spotkania miały także umożliwić im wspólne spędzenie czasu, w przyjemnie atmosferze. Warsztaty dotyczące dostępności cyfrowej pomagały seniorom poruszać się w świecie nowoczesnych technologii, dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i animatorów, ta przestrzeń stała się im bliższa.

Projekt „Jesteśmy sobie potrzebni – działania międzypokoleniowe” skupiał się na budowaniu mostów między pokoleniami. Realizowany był przez Seniorów w Gdyni, Lęborku, Kwidzynie oraz Kluby seniora „Korzenie” i „Motława” w Gdańsku.

Wigilia – spotkanie międzypokoleniowe

W ramach działania „W harcerskim kręgu”, służącym integracji międzypokoleniowej, seniorzy prowadzili spotkania, zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Warsztaty obejmowały m.in. dekorowanie pierników, tworzenie ozdób świątecznych, wspólne warsztaty historyczne i odwiedzanie miejsc pamięci. Zorganizowano wspólne Andrzejki, spotkania przed sylwestrowe. Lokalne wydarzenia, takie jak pożegnanie lata czy spartakiada, stanowiły wyjątkowe okazje do integracji, gdzie doświadczenie seniorów łączyło się z energią młodszych uczestników.

Dodatkowo, organizowane były warsztaty dotyczące zdrowia psychicznego, bezpieczeństwa seniorów oraz zdrowego żywienia.  Seniorzy uczestniczyli w specjalistycznych warsztatach, które dostarczały narzędzi do radzenia sobie ze stresem, utrzymania prawidłowej diety mając na uwadze schorzenia związane z wiekiem, równowagi emocjonalnej, a także dbały o ich bezpieczeństwo w przestrzeni fizycznej i wirtualnej.

Spotkania prowadzone przez seniorów – spotkanie międzypokoleniowe
Spotkania prowadzone przez seniorów

Podsumowaniem projektu były lokalne wigilie międzypokoleniowe oraz projekt podcastowy „Senior też wie”, w ramach którego seniorzy dzielili się swoimi historiami i anegdotami. Wybrane nagrania zostały opublikowane na profilu YouTube Chorągwi Gdańskiej, a pozostałe zamieszczone na stronie internetowej.

Drugim elementem tego projektu, było zbudowanie „Banku zasobów”. Zebrano w jednym miejscu zadeklarowane przez seniorów ich umiejętności i możliwości podzielenia się wiedzą, doświadczeniem, z którego będą mogły skorzystać grupy dzieci i młodzieży, zapraszając dany krąg seniora na swoje cotygodniowe spotkanie, zaplanowane działanie, warsztaty. Bank zasobów ma umożliwić wykorzystanie potencjału seniorów w działaniach lokalnych drużyn harcerskich, to wzmocni w nich poczucie bycia potrzebnym ludziom młodym. A osoby młode mogą skorzystać z doświadczenia i wiedzy seniorów.

Mimo zakończenia projektów, ich rezultaty są nadal widoczne w postaci nagrań podcastowych i pomysłów „Banku zasobów”. Województwo pomorskie nie tylko staje się miejscem dla młodych i dynamicznych, ale także areną, gdzie seniorzy odgrywają ważną rolę w społeczności lokalnej. Dowodzą, że wiek nie jest przeszkodą, a doświadczenie i umiejętności seniorów są nieocenione dla rozwoju społecznego regionu.

Projekt „Aktywni po etacie” współfinansowany był ze środków Zarządu Województwa Pomorskiego.

Projekt „Jesteśmy sobie potrzebni – działania międzypokoleniowe” dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025”