Salvum Seniores

W ramach konkursu: Upowszechnianie i promowanie polityki senioralnej oraz działalności seniorów ogłoszonym przez: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację działania Salvum Seniores.
Termin realizacji: 15.04.2024-15.12.2024

W ramach zadania wspierane będą systematycznie prowadzone działania o charakterze ponadlokalnym wzmacniające kompetencje oraz aktywność społeczną seniorów, promujące starzenie się w dobrym zdrowiu, prowadzące do zagospodarowania czasu wolnego oraz przeciwdziałanie poczuciu osamotnienia i bezradności osób starszych.

Zadanie będzie realizowane w 5 powiatach województwa pomorskiego i obejmie minimum 110 osób w wieku emerytalnym:
Gdynia – 15 osób, Gdańsk – 45 osób, starogardzki (gminy: Czarna Woda), – 10 osób, Kwidzyn 20 osób, Lębork 20 osób.
Będą to osoby już działające w kręgach jak i nowo pozyskane.

Zadanie obejmie następujące działania:
– rekrutacja uczestników w 5 powiatach – minimum 110 osób,
– spotkania aktywizujące w Kręgach seniora w Gdańsku, Gdyni, Czarnej Wodzie, Kwidzynie, Lęborku,
– w każdym klubie min 28 h spotkań (średnio 14 spotkań w okresie realizacji projektu),
– rajd harcerski Rodło – wydarzenie turystyczne organizowane przez starszyznę harcerskich kręgów seniora – 1 wydarzenie, 2 dni, 50 osób,
– praca animatora projektu z seniorami prowadzącymi kręgi seniora (klubach),
– 5 powiatach po 1 kręgu (klubie) ,
– 5 warsztatów x średnio 20 osób x 4 h poświęconych pomocy medycznej (w każdym klubie 1),
– 5 warsztatów x średnio 20 osób x 4 h poświęconych bezpieczeństwo (w każdym klubie 1),
– wyjścia kulturalne dla 100 osób (dla każdego klubu zorganizowane będzie oddzielne wyjście najbliżej jego miejsca zamieszkania),
– 1 spotkanie poświęcone zdrowiu, bezpieczeństwu, połączone z turniejem wiedzy i umiejętności seniorów w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia dla uczestników projektu min 80 osób – Forum na rzecz Bezpieczeństwa Seniora.

Każdy senior – uczestnik projektu będzie zaangażowany w min 6 działaniach, a liderzy kręgu w 7. Działania zaplanowane w projekcie wynikają z informacji pozyskanych od liderów kręgów seniorów i doświadczenia z dotychczasowej pracy ruchu senioralnego w ramach ZHP Chorągwi Gdańskiej.