Obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku

W samo południe, tuż pod gmachem dawnej Poczty Polskiej oddaliśmy hołd bohaterom, którzy swoje życie oddali za Polskę – pocztowcom i ich rodzinom.

W tym ważnym spotkaniu udział wzięła Beata Rutkiewicz – Wojewoda Pomorska, prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz powstaniec warszawski prof. Jerzy Grzywacz. To miejsce ma szczególne znaczenie w naszej historii, gdyż to właśnie tutaj, 1 września 1939 roku, o godzinie 4:45 rozpoczął się atak na Pocztę Polską – równocześnie z ostrzałem Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein.

„Wieczna pamięć obrońcom Westerplatte i Poczty Polskiej. Nigdy więcej wojny! I niech pokój stanie się udziałem tych, którym bomby wciąż spadają na głowy.” – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W uroczystości chorągiew reprezentowała skarbniczka harcmistrzyni Katarzyna Musyt-Łanowska, członek komendy harcmistrz Michał Hinc oraz Drużyna Reprezentacyjna Chorągwi Gdańskiej ZHP na czele z drużynowym harcmistrzem Arturem Lemańskim. Pamiętamy o bohaterach i z dumą pełnimy służbę na ich cześć!

Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości dbali nasi wspaniali ratownicy z Inspektoratu Bezpieczeństwa Chorągwi Gdańskiej ZHP na czele z szefem druhem Michałem Haponiukiem oraz przyjacielem druhem Michałem Motyką. Dziękujemy Wam bardzo za służbę!

W budynku poczty znajdowało się wtedy 54 bohaterskich polskich pocztowców. Dysponowali jedynie trzema ręcznymi karabinami maszynowymi, pistoletami oraz niewielką ilością granatów, ale ich odwaga i determinacja były niezmierzone. Obrona Poczty trwała 14 godzin, w czasie których hitlerowcy atakowali budynek przy użyciu artylerii i wozów pancernych. Załoga skapitulowała dopiero, gdy Niemcy podpalili budynek.

Fot. Michał Hinc/ ZHP