37. Nadzwyczajny Zjazd ZHP – posumowanie

W dniach 2-4 grudnia 2011r. w Warszawie obradował Nadzwyczajny Zjazd Związku Harcerstwa Polskiego. Chorągiew Gdańską reprezentowało dziesięciu delegatów.

Zjazd uchwalił Strategię ZHP na lata 2012-2017, która w centrum uwagi stawia drużynowego. Projekt uchwały w sprawie kierunków programowych ZHP został odrzucony.

Zjazd wprowadził również poprawki do statutu:
– blok zmian ograniczający prawa wyborcze (np. do pełniania funkcji we władzach kontrolnych i wykonawczych przez osoby spokrewnione). Zmiany wynikały z nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie;
– blok zmian dotyczący składek. Wprowadzono pojęcie składki podstawowej – ustalanej przez Radę Naczelną ZHP – tak jak obecnie, oraz składki okolicznościowej (nowość) – ustalanej przez "kierującego okolicznością" (np. biwakiem, obozem, itp). Składka okolicznościowa w całości winna być przeznaczana na sfinansowanie "okoliczności" (przesięwzięcia).

Dodatkowo wprowadzono zapisy, iż prawa członkowskie nabywamy po opłaceniu składki, oraz w przypadku, gdy nie opłacimy składki członkowskiej w terminie, członkowstwo w ZHP wygasa automatycznie.

Ogłoszono przerwę w obradach Zjazdu do dnia 10.03.2012 r. Po wznowieniu obrad Zjazd będzie kontynuował pracę nad Statutem ZHP.

hm. Wiesław Laskowski
Delegat na 37. Zjazd Nadzwyczajny ZHP