Dzień Dziecka w Łubianie

27.05.2012 roku w centrum wsi Łubiana odbyła się impreza z okazji dnia dziecka. Organizatorami przedsięwzięcia był łubiański oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz 23 Drużyna Harcerska "REMUSOWA KARA" z Łubiany.

Kapela kaszubska
Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą i złożeniem kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym bitwę pod Łubianą przy kościele parafialnym. Następnie rodziny i osoby indywidualne  uczestniczyły w rajdzie pieszym po Szlaku Bitwy pod Łubianą i Remusowych Dołów. O godzinie 15:00 rozpoczął sie festyn dla dzieci z towarzyszącymi im rodzinami. Rozegrano mnóstwo konkursów a między innymi: biegi w workach, zgaduj zgadula, quiz o Łubianie oraz konkurencje rodzinne. Strażacy z OSP w Łubianie przygotowali pokaz ratownictwa.

Harcerze odtwarzają bitwę  o Łubianę
Głównym wydarzeniem festynu było odtworzenie przez harcerzy z Łubiany bitwy o Łubianę. Czas dzieciom oraz mieszkańcom umilała kaszubska kapela z Kościerzyny. Nadmienić należy, że dzięki staraniom harcerzy z 23 DH "Remusowa kara" podczas imprezy  miała promocję moneta „¾ grosza Łubiańskiego” z wizerunkiem Remusa zaprojektowana przez Mariusza Marszewskiego.

„¾ grosza Łubiańskiego”
Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni dzięki pomocy licznych darczyńców i ludzi dobrej woli. Jednym z głównych współorganizatorów był Urząd Gminy Kościerzyna, Sołectwo Łubiańskie, Nadleśnictwo Kościerzyna, Lipusz oraz WIRT. Zadowolenie oraz uśmiech mieszkańców i były największym podziękowaniem za trud włożony w organizację tej imprezy.
Piotr Kwidziński
Koordynator imprezy