XVII Festiwal Szanty i Pieśni Morskiej „MIELIZNA”

26 maja na terenie harcerskiej bazy „Cedron” w Wejherowie odbyła się kolejna, siedemnasta już odsłona Festiwalu Szanty i Pieśni Morskiej „Mielizna”. W imprezie wzięły udział zuchy, harcerze, starsi harcerze i wędrownicy z Gdańska, Wejherowa, Luzina, Bolszewa i Gościcina.

Jak co roku wyróżniły się zuchy. Przebrane za piratów i marynarzy śpiewały z wielkim znawstwem o twardej szkole życia, którą zawdzięczają Bałtyckiemu Morzu, a rozbawiona publiczność nie szczędziła im braw.

Na szczególną uwagę zasługują występy solistów: zuchów Macieja Klassa i Alicji Szcześniak, którzy ujęli słuchaczy szczerością swego śpiewu, a także grających na flecie, skrzypcach i gitarze harcerzy – Zuzi Milewskiej(70LWDH), Rafała Kryży (70LWDH) oraz Wojtka Zarychty (75 WWDH).

Po raz pierwszy wystąpili na „Mieliźnie” harcerze nowo stworzonej Próbnej Bolszewskiej Drużyny Harcerskiej. Szanty w ich wykonaniu przypadły do gustu publiczności i jurorom, którzy przyznali im pierwsze miejsce w pionie harcerskim. Pion wędrowniczy opanowało trio: dh ks. Jan Minkiewicz, dh Sławek Milewski oraz dh Tadeusz Lech. Harcerze 70 LWDH zdobyli II miejsce w pionie harcerskim, I miejsce (ex aequo z 75 WWDH) w pionie starszoharcerskim oraz w pionie wędrowniczym.

W przerwach między występami zespołów i solistów można było obejrzeć pokazy szkółki judo (w której udział wzięli trenujący harcerze), zjeść upieczoną na ognisku kiełbaskę, uraczyć się ciastem i herbatą przy stoisku prowadzonym przez zuchy z Gromady Zuchowej „Przyjaciele Kubusia Puchatka”, a także posłuchać Łęczyckiej Gminnej Orkiestry Dętej, w której gra dh Wiktor „Szczupak” Lubocki.

Festiwal trwał około czterech godzin i zakończył się wręczeniem nagród, wspólnym śpiewem oraz wykonaniem zdjęcia na tle malowniczych domków „Cedronu”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gościom, gratulujemy zwycięzcom, życzymy dalszych sukcesów oraz mamy nadzieję na kolejne spotkania.

Płyń tam, gdzie słyszysz śpiew!

dh. Tatiana Krynicka
Hufiec ZHP Wejherowo