Wyjdź z cienia! – Betlejemskie Światło Pokoju

„Kiedy w grocie betlejemskiej narodził się Jezus, wielkie światło zajaśniało nad ziemią; 
wielka nadzieja weszła w serca tych, którzy Go oczekiwali (…) 
w tajemnicy ciszy tej świętej nocy dla każdego człowieka zabłysła wielka, niegasnąca światłość; 
na świat weszła wielka nadzieja, niosąca szczęście: 
Słowo stało się ciałem i oglądaliśmy jego chwałę"
Papież Benedykt XVI
 
Przed nami Adwent – czas oczekiwania na przyjście Pana Jezusa; czas przygotowań aby przyjąć Go z radością i godnością. Siostra Faustyna w swoim „Dzienniczku” napisała: 
„Matka Boża pouczyła mnie, jak się przygotować do Świąt Bożego Narodzenia (…) powiedziała mi: Córko moja, staraj się o cichość i pokorę, aby Jezus, który ustawicznie mieszka w sercu twoim, mógł odpocząć. Adoruj Go w sercu swoim, nie wychodź z wnętrza swego (…) na zewnątrz spełniaj wszelkie obowiązki swoje jeszcze z większą dokładnością”.
Skorzystajmy z tej wskazówki … zatrzymajmy się na chwilę, posłuchajmy swojego serca, zastanówmy się dokąd zmierzamy, co chcemy osiągnąć, jacy jesteśmy, jak innym jest z nami? 
Jeżeli dobrze przeżyjemy czas oczekiwania na betlejemski cud może uda nam się nie tylko „wierzyć  w Boga” ale również „uwierzyć Bogu” – tak bardzo Mu na nas zależy! To dla nas stał się człowiekiem i przyszedł jako małe dziecko, żeby było nam łatwiej Go poznać, zrozumieć i pokochać. Rozpoczynając wędrówkę do Betlejem spójrzmy dalej niż sięga wzrok, otwórzmy oczy duszy i serce…
 
Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi: „Wyjdź z cienia!”.
 
Hasło „Wyjdź z cienia!” rozumiane w dwóch aspektach:
  • „Wyjdź z cienia, pokaż dobro”, czyli zachęcenie do wyjścia z tłumu dzięki swoim dobrym uczynkom
  • „Wyjdź z cienia, porzuć słabości”, czyli motywacja do porzucenia swych złych nawyków, złych emocji, nałogów…
 
My – harcerze na przekór światu odważmy się być dobrymi. Postępujmy tak, aby nasz dobry przykład pociągał innych a dobre działania dawały radość i pomoc:
 
  • bądźmy wzorem i przykładem dla osób, wśród których żyjemy – bądźmy dobrym uczniem, sumiennym pracownikiem, życzliwym kolegą, dobrym harcerzem…
  • starajmy się jak najlepiej wykonywać postawione przed nami zadania i codzienne obowiązki
  • bądźmy ofiarni i chętnie nieśmy pomoc innym 
  • naszym codziennym życiem udowodnijmy, że harcerstwo kształtuje ludzi ambitnych, ale równocześnie otwartych na innych, mądrych, pełnych radości, dobroci i życzliwości
  • podejmijmy trud zwalczania swoich słabości i pracy nad sobą – zadbajmy nie tylko o swój wygląd zewnętrzny, postarajmy się być piękni naszym wnętrzem i naszym życiem…
„Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie” Mt. 5. 16 
Niosąc Betlejemskie Światło Pokoju do rodzin, szkół, Kościołów, przyjaciół, instytucji … zanieśmy też radosną prawdę o Bożym Narodzeniu i świadczmy ją naszym życiem.
 
Proponujemy Wam, wspólną z Maryją i Józefem,  wędrówkę do Betlejem. Zaplanujcie swoją trasę, która uwzględni zarówno elementy „organizacyjne” związane z przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju w Waszym środowisku; realizację tegorocznego hasła oraz część mającą na celu „wyciszenie” Waszego serca.
 
 
PRZEKAZANIE BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU
 
ustalcie osoby, którym zaniesiecie Światło 
przygotujcie latarenki, lampiony, świece przy pomocy, których przekażecie ogień BŚP 
przygotujcie plakaty informujące o historii i symbolice BŚP oraz terminie jego przekazania na terenie Waszego działania
wykonajcie pocztówki z życzeniami, które dołączycie do BŚP
weźcie udział w Adwentowym Czuwaniu, które odbędzie się 15 grudnia (sobota) w Gdańsku (w sprawach szczegółów kontaktujcie się z Zespołem Wychowania Duchowego zwd.gdanska@zhp.net.pl )
zaplanujcie udział w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, które odbędzie się 18 grudnia (środa) w Gdańsku (w sprawach szczegółów kontaktujcie się z Zespołem Wychowania Duchowego zwd.gdanska@zhp.net.pl )
nauczcie się piosenek związanych z tematyką Betlejemskiego Światła Pokoju 
zapoznajcie się z wymaganiami wybranej sprawności i rozpocznijcie jej zdobywanie
Betlejemskie Światło Pokoju*
1. Poznała/ał Dobra Nowinę związaną z narodzinami Jezusa oraz przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Wie, jaką drogą dociera ono do Polski.
2. Poznała/ał tradycje bożonarodzeniowe oraz uczestniczyła/ył w wigilii harcerskiej. 
3. Pomogła/pomógł w zorganizowaniu w swoim domu świąt Bożego Narodzenia.
4. Uczestniczyła/ył w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju (np. w hufcu, w instytucjach miejskich, w szkole, na harcerskiej mszy).
 
Opiekunka Betlejemskiego Światła Pokoju/opiekun Betlejemskiego Światła Pokoju**
1. Zapoznała/ał drużynę z przesłaniem Betlejemskiego Światła Pokoju.
2. Samodzielnie lub z zastępem odwiedziła/ił samotnego człowieka mieszkającego w sąsiedztwie, przekazując mu Światło.
3. Przyniosła/przyniósł Betlejemskie Światło Pokoju do swego domu i zapoznała/ał rodzinę z jego ideą. Wysłała/ał kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi rodzinie lub przyjaciołom.
4. Zorganizowała/ał wspólnie z zastępem wigilię dla zaprzyjaźnionego środowiska harcerskiego, przekazując mu Światło.
 
Strażniczka Betlejemskiego Światła Pokoju/strażnik Betlejemskiego Światła Pokoju***
1. Wspólnie z drużyną co rok organizuje zbiórkę, na której zapoznaje zaprzyjaźnioną drużynę z przesłaniem i tradycjami Betlejemskiego Światła Pokoju.
2. Zorganizowała/ał udział drużyny w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju do kościołów, urzędów instytucji, placówek opiekuńczych i mieszkańcom.
3. Wspólnie z drużyną pomogła/pomógł w zorganizowaniu wigilii dla osób samotnych, przekazując im Betlejemskie Światło Pokoju.
4. W porozumieniu z rodziną lub drużyną zaprosiła/ił do domu lub na zbiórkę wigilijną w okresie świąt Bożego Narodzenia samotną osobę z sąsiedztwa, przekazując jej Betlejemskie Światło Pokoju.
WYJDŹ Z CIENIA – POKAŻ DOBRO – podejmijcie się realizacji zadań (indywidualnie i w zespole), które będą odzwierciedleniem tegorocznego hasła.
 
Pomyślcie o bliskich osobach, z którymi nie spotkacie się w Święta Bożego Narodzenia i wykonajcie dla nich świąteczną kartkę; wpiszcie na niej życzenia, które złożyłby im Pan Jezus – jak myślicie czego mógłby im życzyć? 
Zastanówcie się, czy jest w Waszym otoczeniu osoba, która potrzebuje pomocy (kolega, który ma problem z nauką; ktoś samotny; może chory?) – postarajcie się mu pomóc i … nie zapomnijcie o nim również po świętach!
W czasie Adwentu odbywają się Roraty – ciężko na nie wstać! Może wspólnie podejmiecie się zadania uczestniczenia w nich? Zaproponujcie księdzu pomoc w ich organizacji a kiedy Betlejemski Płomień dotrze już do naszej chorągwi przekażecie go na roratniej Mszy.
Umieście  w harcówce mapę, na której zaznaczycie trasę, jaką przeszła Maryja z Józefem oraz trasę Waszej pielgrzymki do Betlejem – na symbolicznej drodze umieście zadania, które chcecie wykonać przygotowując się na narodziny Jezusa. Powieście kompas (wykonany z papieru/sklejki itp.), który będzie wskazywał kierunek: Betlejem.
Na każdy dzień Adwentu wyznaczcie sobie konkretne zadanie do wykonanie, np. jutro będę miły i uprzejmy dla tych, których nie lubię – postaram się znaleźć w nich dobrą cechę.
 
 
WYCISZENIE WŁASNEGO SERCA… (to propozycje zadań do indywidualnego wykonania, przemyślenia…)
 
W Adwencie wybierz jeden dzień tygodnia, w którym nie będziesz np. oglądał telewizji albo korzystał z komputera. Czas, który „zaoszczędzisz” przeznacz na kontakt z bliską osobą, spacer, modlitwę…
Czekające Cię dziś zadania wykonaj „z całego serca” i ofiaruj je w wybranej intencji.
Postaraj się swoim zachowaniem nie denerwować innych, nie pobudzać do gniewu, krzyku… Niech będzie im z Tobą dobrze.
W tym tygodniu przygotuj się dobrze na wszystkie lekcje.
Zapytaj każdego dnia Rodziców, czy możesz im w czymś pomóc?
Poszukaj Oko Opatrzności Bożej – zobacz, jak wygląda, narysuj je i umieść w widocznym miejscu w swoim pokoju – będzie Ci przypominać, że Pan Bóg czuwa nad Tobą.
Codziennie pomyśl na Kogo czekamy i zmów modlitwę.
Pomyśl, kogo musisz przeprosić, komu powinieneś przebaczyć i zrób to, choćby przez telefon.
Twoja rodzina i przyjaciele są dla Ciebie bardzo ważni, dają Ci poczucie bezpieczeństwa i radość – codziennie pomódl się za jednego z nich i podziękuj, że nie jesteś sam.
Bądź radosny! Złe rzeczy robią ludzie smutni a uśmiech prowadzi do Boga i miłości.
Nawet w najciemniejszy poranek (a może zwłaszcza w najciemniejszy ) wstań z taką modlitwą:
 
„Panie daj mi trochę słońca.
Daj mi uśmiech w tym dniu.
Daj mi spojrzenie dziecka,
Panie, podaruj mi odrobinę radości”
 
Zastanów się kim dla Ciebie Jezus? Sześcioletnia Anna (dziewczynka żyjąca 80 lat temu w Londynie) tak mówiła o Bogu:
„ … ludzie potrafią kochać tylko z wierzchu, ale Pan Bóg umie kochać całkiem w środku, Pan Bóg potrafi pocałować całkiem w środku. (…) Pan Bóg zna rzeczy i ludzi także od środka. A my znamy tylko z wierzchu, prawda? Więc rozumiesz (…) nie można gadać o Panu Bogu z wierzchu. Można gadać o Nim tylko ze środka, w Nim”.
 
Może czas Adwentu zmobilizuje Cię do systematycznego czytania Pisma Świętego? A może przeczytasz jedną z wymienionych poniżej książek (naprawdę warto!)
„Notatki Anny” Fynn
                   „Halo, pan Bóg? Tu Anna…” Fynn
                          „Oskar i pani róża” Eric-Emmanuel Schmitt
                   „Przewodnik po świecie Narnii” Andrea Monda, Paolo Gulisano
                                  „Niebo istnieje … naprawdę!” Colton Burpo
                                 „Kościół dla średnio zaawansowanych” Szymon Hołownia
                   „Tabletki z krzyżykiem” Szymon Hołownia
                                 „Listy starego anioła do młodego” Janusz Pyda OP
                   „Pajacyk Pinokio i jego pan” Giacomo Biffi
                   „Znaleźć Boga w Hobbicie” Jim Ware
 
Przeczytaj ten wiersz i zastanów się, jaka byłaby Twoja odpowiedź. Spróbuj napisać list do bliskiej osoby o niespodziewanej wizycie, jaką złożył Ci Jezus.
 
Gdyby tak niespodzianie
Jezus przyszedł do Ciebie w gości,
Ciekawym, jakbyś Go przyjął?
Jakbyś u siebie ugościł?
 
O wiem! Swój pokój najlepszy
Oddałbyś gościowi takiemu,
Najlepsze potrawy ze stołu
Dawałbyś na talerz Jemu.
 
Gdyby tak niespodzianie
Jezus przyszedł do Ciebie w gości,
Ciekawym, jakbyś Go przyjął?
Jakbyś u siebie ugościł?
 
Bez końca byś Go zapewniał,
Jaki to honor i zaszczyt,
że On do Twojego domu
Jako gość wstąpić raczył.
 
Gdyby tak niespodzianie
Jezus przyszedł do Ciebie w gości,
Ciekawym, jakbyś Go przyjął?
Jakbyś u siebie ugościł?
 
Lecz powiedz mi, bracie, szczerze:
Wybiegłbyś Mu na spotkanie,
Gdybyś zobaczył, że idzie,
Że idzie tak niespodziewanie?
 
Gdyby tak niespodzianie
Jezus przyszedł do Ciebie w gości,
Ciekawym, jakbyś Go przyjął?
Jakbyś u siebie ugościł?
 
Wpuściłbyś Jezusa od razu?
Czy najpierw musiałbyś schować
Pewne pisma, przeboje…
Śpiewniki powyjmować?
 
Gdyby tak niespodzianie
Jezus przyszedł do Ciebie w gości,
Ciekawym, jakbyś Go przyjął?
Jakbyś u siebie ugościł?
 
A gdyby tak Jezus zechciał
Pozostać z Tobą dni parę…
Normalnym trybem by biegło
W domu Twym życie stare?
 
Gdyby tak niespodzianie
Jezus przyszedł do Ciebie w gości,
Ciekawym, jakbyś Go przyjął?
Jakbyś u siebie ugościł?
 
Czy mógłbyś robić to samo,
Coś robił, gdy Jego nie było?
Używać te same słowa,
Żyć tak, jak zwykle się żyło?
 
Gdyby tak niespodzianie
Jezus przyszedł do Ciebie w gości,
Ciekawym, jakbyś Go przyjął?
Jakbyś u siebie ugościł?
 
Wziąłbyś Jezusa ze sobą
Wszędzie, gdzie iść zamierzałeś?
Czy prędko zmieniając plany,
Inne już miejsca wybrałeś?…
 
Gdyby tak niespodzianie
Jezus przyszedł do Ciebie w gości,
Ciekawym, jakbyś Go przyjął?
Jakbyś u siebie ugościł?
 
Czy chętnie byś Mu przedstawił
Wszystkich przyjaciół, swych bliskich?
Czy też wolałbyś, by Jezus
Nie spotkał w tym domu wszystkich?
 
Gdyby tak niespodzianie
Jezus przyszedł do Ciebie w gości,
Ciekawym, jakbyś Go przyjął?
Jakbyś u siebie ugościł?
 
Czy chciałbyś, by w domu Twoim
Został na długie, długie dni jeszcze?
Czy może westchnąłbyś z ulgą,
Że poszedł sobie nareszcie.
 
Gdyby tak niespodzianie
Jezus przyszedł do Ciebie w gości,
Ciekawym, jakbyś Go przyjął?
Jakbyś u siebie ugościł?
 
Tak. Warto się zastanowić,
Jakbyś się, bracie, zachował,
Gdybyś tak niespodzianie
Zbawcę w swym domu przyjmował…
 
Na zakończenie życzymy Wam radosnego oczekiwania na Betlejemski Cud!
A kiedy będziecie słuchać:
„ … Oto zwiastuję wam wielką radość, która będzie udziałem całego narodu: 
dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, czyli Mesjasz Pan.” 
niech będą przy Was Ci, których kochacie!
 
Bibliografia:
„O tym, jak Maryja z Józefem na Jezusa czekali” ks. Andrzej Ziółkowski CM
„Przygotujmy serca” ks. Maciej Kubiak
„Notatki Anny” Fynn
„Pokochać życie” ks. Mieczysław Maliński
„Rozmowy do – prawdy” Phil Bosmans
„Nie bójcie się marzyć” pod red. Ks. Tadeusza Panusia
Zachęcamy Was również do zaglądania na stronę: www.swiatlo.zhp.pl 
 
hm, Anna Deptuła
Zespół Wychowania Duchowego