Zbliża się XXX Harcerski Rajd Rodło

Harcerski Rajd Rodło odbędzie się po raz trzydziesty, a po raz drugi miejscem jego zakończenia będzie Sopot. W ciągu trzech dni, od 16 do 18 maja, na trasy jubileuszowego Rajdu ruszy razem 800 harcerzy i harcerek oraz zuchów z całego województwa pomorskiego. Organizatorzy przygotowali 6, różnorodnych tras: zuchową – dla najmłodszych, dwie harcerskie, rowerową, starszoharcerską wodną i starszoharcerską – lądową. Na Święcie Chorągwi, w niedzielę 18 maja zapraszamy do udziału w interaktywnej grze miejskiej i rywalizacji hufców, podczas której instruktorzy i wędrownicy Chorągwi będą walczyć o cenne nagrody.

Tradycja Harcerskiego Rajdu Rodło sięga do 1984 roku. Przez kolejne lata, aż do teraz dzięki Rajdowi Chorągiew Gdańska propaguje idee wędrowania po ziemi pomorskiej, odkrywanie jej piękna w niepowtarzalnej harcerskiej atmosferze. Co roku zmieniana jest okolica i miejsce zakończenia Rajdu. Po raz drugi, w jego historii trafia on w okolice Sopotu.

Oprócz sześciu tras zorganizowanych odbędą się jeszcze dwie trasy indywidualne, zgłaszane przez środowiska harcerskie, które mają swój pomysł na wędrówkę, oraz specjalna trasa dla seniorów, którzy chcą się spotkać w harcerskim gronie i powspominać czasy ich aktywnej działalności – mówi Łukasz Kochowski, komendant XXX Rajdu Rodło.

Co czeka na uczestników i uczestniczki? Przede wszystkim – kilometry do przejścia, ale podczas wędrówki, w zależności od trasy będą musieli sprawdzić się w niesieniu pierwszej pomocy, łączności polowej, żeglowaniu, wspinaczce, budowie obozowiska czy terenoznawstwie.

– Jubileuszowy Rajd będzie miał nietypowe zakończenie – opowiada Marta Bednarska, komendantka Hufca ZHP Sopot, który gości zakończenie Rajdu Rodło. – Zapraszamy wszystkie Hufce województwa pomorskiego (jest ich 22) do harcerskiej rywalizacji w Turnieju Hufców. W niedzielę 18 maja, od godz. 11 na sopockim Molo wędrownicy i instruktorzy hufców wezmą udział w kilku konkurencjach. Będzie m.in. pisanie oferty na konkurs grantowy czy quiz wiedzy harcerskiej i społecznej, ale też pierwsza pomoc przedmedyczna czy pionierka. Poszczególne punkty dostosowane będą do poziomu wiedzy i umiejętności kadry ZHP – czyli będą na naprawdę wysokim poziomie – zapowiada Bednarska.

Opisy poszczególnych tras i internetowe formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie: http://rodlo.gdanska.zhp.pl/.

Patronat honorowy nad XXX Rajdem Rodło objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego – Przemysław Struk, Prezydent Miasta Sopotu – Jacek Karnowski, Pomorski Kurator Oświaty – Elżbeita Wasilenko i Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego – hm. Małgorzata Sinica.

Patronatem medialnym XXX Rajd Rodło objęły: TVP Gdańsk, Dziennik BałtyckiNaszemiasto.pl oraz Radio Gdańsk.

Kontakt dla mediów: phm. Marta Bednarska, za-ca rzecznika prasowego Chorągwi Gdańskiej ZHP. Mail: marta.bednarska@zhp.net.pl, tel. 507 146 866.