W drogę do Bytowa! Rozpoczyna się XXXII Rajd Rodło

„Kaszëbsczé jezora, kaszëbsczi las, Kaszëbe, Kaszëbe wòłają nas – czyli w drogę do Bytowa, gdzie zakończy się XXXII Harcerski Rajd Rodło. W dniach 21-22 maja ulice miasta Bytów wypełnią się około 800 harcerzami i harcerkami z całej Chorągwi Gdańskiej. W jakim celu? Aby kontynuować długą tradycję Harcerskiego Rajdu Rodło, który w tym roku odbywa się już po raz trzydziesty drugi.

Celem Rajdu jest m.in. promowanie piękna przyrody i walorów turystycznych województwa pomorskiego wśród jego uczestników, propagowanie turystyki pieszej i rowerowej oraz promowanie aktywnego i zdrowego trybu życia. Dlatego, co roku rajd kończy się gdzie indziej. W tym roku wszyscy swoją wędrówkę zakończą w mieście na Kaszubach, czyli w Bytowie.

– Harcerze starsi i zuchy będą rywalizowały na trasach zorganizowanych. Natomiast wyjątkowe jest to, że większość uczestników powędruje trasami indywidualnymi czyli zorganizowanymi przez konkretne środowisko, szczep, hufiec lub drużynę. Jest ich w tym roku aż sześć. To najbardziej odpowiada oczekiwaniom harcerzy, choć wymaga oczywiście pracy i planowania. Mamy nadzieję, że dzięki swoim wędrówkom harcerze lepiej poznają uroki naszego regionu, piękno czystych jezior, wspaniałe lasy i malownicze pagórki – mówi Komendantka Rajdu phm. Monika Deja.

Uczestnicy trasy harcerskiej ruszą z Czarnej Dąbrówki przez Rokity, Jasień, Soszyce aż do Bytowa. Na swojej trasie spotkają kaszubskie diabły z z legend, którym będą musieli stawić czoła! Harcerze Starsi będą wędrować szlakiem kolei, z Lipusza, przez okoliczne miejscowości aż do Bytowa. Najmłodsi, czyli zuchy przeżyją przygodę z Panem Samochodzikiem! Będą rozwiązywać detektywistyczne zagadki, a przy okazji działać na rzecz naszej planety. Najstarsi, czyli wędrownicy spędzą weekend 21-22 maja w świecie filmu, morderstw i tajemniczych zdarzeń. Na trasie z Miastka przez Piaszczynę do Bytowa spotkają elfy, mapety i inne niezwykłe stworzenia. Od lat seniorzy i seniorki aktywnie uczestniczą w Rajdzie Rodło. Tym razem będą wyruszać autokarami ze Słupska na trzy wycieczki: Kraina w Kratę (Słupsk–Swołowo–Krzemienica–Łącko–Jarosławiec–Ustka–Słupsk), Kraina Słowińców (Słupsk–Rowokół–Smołdzino–Kluki–Czołpino–Ustka–Słupsk), Wybrzeże Słowińskie (Słupsk–Sławno–Krupy-Darłowo–Jarosławiec–Ustka–Słupsk).

Dla wytrwałych i spragnionych wrażeń Hufiec Bytów przygotował kilka propozycji dostępnych dla każdego. W sobotnie popołudnie 21 maja będzie można m.in. bezpłatnie zwiedzić Muzeum Zamku w Bytowie, wziąć udział w imprezie na orientację lub grze miejskiej dotyczącej miasta Bytów. Wieczór zakończy się wspólnym śpiewaniem wraz z Grupą Muzycznego Wsparcia.

Opisy poszczególnych tras i internetowe formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie: https://gdanska.zhp.pl/?lang=1&main=11&sub=127.

Dlaczego Rajd „Rodło”?

W sierpniu 1932 roku w Berlinie kierownictwo Związku Polaków w Niemczech przyjęło na swój znak projekt graficzny Janiny Kłopockiej: stylizowany biały bieg Wisły na czerwonym tle, u nasady dolnej poprzecznej kreski – maleńki występ, oznaczający Kraków – symbol państwa i kultury polskiej. Nazwę dla nowego znaku wymyślił znany i współcześnie Edmund Jan Osmańczyk, wówczas redaktor „Młodego Polaka w Niemczech”.

Znak RODŁA wyrażał wolę powrotu do Macierzy. Był symbolem Polaków żyjących na swoim, ale wśród obcych: na Warmii i Mazurach, Kaszubach i Śląsku, na Ziemi Babimojskiej, Złotowskiej, Międzyrzeckiej, na Powiślu i Pomorzu Zachodnim. Wierzyli oni do końca, że Polska wróci nad Odrę i Bałtyk. Bez tych ludzi, którzy pielęgnowali i rozwijali rodzime tradycje, bez ich heroicznej walki niewiele pozostałoby śladów polskości na ziemiach zachodnich i północnych.

Patronat honorowy nad XXXII Rajdem Rodło objęli: Burmistrz Miasta Bytów – Ryszard Sylka, Starosta Powiatu Bytowskiego – Leszek Waszkiewicz
Patronat medialny: Radio Plus

phm. Marta Bednarska