Chorągiew Gdańska z Nagrodą im. Lecha Bądkowskiego

21 lutego, w przeddzień Dnia Myśli Braterskiej Chorągiew Gdańska ZHP otrzymała od Prezydenta Miasta Gdańska Nagrodę im. Lecha Bądkowskiego dla najbardziej aktywnej organizacji pozarządowej w mieście. Czek o wartości 20 000 zł odebrał komendant Chorągwi – hm. Artur Glebko w towarzystwie hm. Patrycji Błoch i phm. Marty Bednarskiej wraz z delegacją Hufca ZHP Gdańsk Śródmieście i komendantką phm. Zenobią Glac-Ścieburą. Gala wręczenia Nagrody odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie za tydzień gościć będzie Gala wręczenia nagród ogólnopolskiego plebiscytu instruktorskiego ZHP "Niezwyczajni". 

Nagrody dla najlepszych społeczników wręczano po raz 15. I podobnie jak w ubiegłym roku zwycięzców wyłoniono w trzech kategoriach: Gdańska Organizacja Pozarządowa Roku (Chorągiew Gdańska ZHP), Gdański Darczyńca Roku (Andrzej Stelmasiewicz) oraz Gdański Społecznik Roku (Helena Turk).

– Lech Bądkowski swoim życiem dał dowód na to, że działalność społeczna jest niezwykle istotna i może być niezwykle pożyteczna. Bardzo was proszę, żebyście nadal przykładali się do prowadzonych działań i ustrzegli się od bylejakości – podkreślała prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.- Bardzo wam dziękuję, że nie czekacie na działania innych, tylko bierzecie sprawy w swoje ręce.

W 2014 roku zorganizowaliśmy następujące wydarzenia, które przyczyniły się do otrzymania Nagrody:

XXX Rajd Rodło, w którym udział wzięło 970 uczestników
wypoczynek letni dla ponad 2600 dzieci i młodzieży stanowiące 49% stanu liczebnego organizacji
wypoczynek zimowy dla prawie 600 uczestników.
na zlecenie Pomorskiego Kuratora Oświaty w Gdańsku zorganizowała wypoczynek letni dla 960 dzieci z terenów wiejskich, pochodzących z rodzin o niskich dochodach.
Kolejnym dużym przedsięwzięciem był XXVII Rajd Śladami Przeszłości Gdańska, który zakończył się wspólnym pochodem z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości 11 listopada, wzięło w nim udział ponad 600 uczestników. Jest to Rajd, który od wielu lat uczy harcerzy historii Gdańska.

18 grudnia na Długim Targu w Gdańsku odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju Władzom Samorządowym, harcerzom z Chorągwi Gdańskiej i co najważniejsze – wszystkim, którym bliska jest idea płomienia z Betlejem. Ogień został przekazany tuż obok fontanny Neptuna i bożonarodzeniowej choinki.

Paza tymi wybranymi imprezami Chorągiew realizowała jeszcze wiele innych przedsięwzięć programowych oraz szereg szkoleń dla instruktorów ZHP, dzieci i młodzieży zrzeszonej w organizacji, jak również szkolenia specjalistyczne min. szkolenia żeglarzy, instruktorów żeglarskich, ratowników wodnych, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy również dla uczestników z poza organizacji.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Fundacja Sprawni Inaczej oraz Związek Byłych Więźniów Politycznych.

Gdańskim Darczyńcą Roku został Andrzej Stelmasiewicz.

Z wykształcenia biolog specjalizujący się w fizjologii mózgu. Z natury i praktyki – przedsiębiorca. Z pasji – innowator i animator kultury. W roku 2005 obudził się w nim duch obywatelski, co doprowadziło do założenia Fundacji Wspólnota Gdańska, jednej z najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych w Gdańsku.

Andrzej Stelmasiewicz finansował działania Fundacji Wspólnota Gdańska oraz wspierał działania innych organizacji pozarządowych za pośrednictwem swojej firmy ASTE Sp. z o.o. (90% udziałów). Tylko w ub roku kwota przekazana przez Andrzeja Stelmasiewicza na rzecz Fundacji Wspólnota gdańska to 1 mln 350 tys. zł. Kwoty te zostały spożytkowane m.in. na realizację projektów Fundacji Wspólnota Gdańska oraz innych organizacji pozarządowych.

Gdańskim Społecznikiem Roku została Helena Turk.

Ponad 5 lat temu rozpoczęła prace z seniorami ze Śródmieścia. Na starcie nie miała niczego oprócz pomysłów i dobrych chęci. Dziś dzięki jej uporowi i niełatwym negocjacjom Klub Seniora "Motława" ma swój lokal na ulicy Ogarnej 117, w którym Seniorzy ze Śródmieścia mogą się spotykać i realizować niespełnione marzenia. Potrafiła zaktywizować do działania ludzi dla ,których niedawno jedyną rozrywka był telewizor.

Helena Turk zmotywowała członków Klub Seniora „Motława” , który liczy obecnie około 130 osób, do pracy na rzecz miasta. Seniorzy brali aktywny udział w pracach związanych z wyborami do Rad Dzielnic, Samorządowych i Europarlamentarnych. Uczestniczyli jako wolontariusze w Otwarciu Europejskiego Centrum Solidarności.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się wśród seniorów czwartkowe spotkania klubowe, oraz kolacje wigilijne, śniadania wielkanocne, które bardzo integrują grupę.

 

Na podstawie informacji ze strony www.gdansk.pl