Seminarium Szarej Drużyny w Gdyni

W dniach 27.02-01.03.2015 roku w stanicy Hufca ZHP Gdynia odbyło się seminarium Szarej Drużyny.

Szara Drużyna to zespół metodyczny powołany przez Wydział Wędrowniczy Głównej Kwatery ZHP do realizacji misji szerzenia dobrych praktyk z zakresu programu i kształcenia w metodyce wędrowniczej i wspierania w ten sposób kadry wędrowniczej – a szczególnie drużynowych. Seminarium prowadzili instruktorzy związani z Szarą Drużyną oraz Wydziałem Wędrowniczym GK ZHP, pod wodzą przewodniczącego kolegium Szarej Drużyny – hm. Mateusza Słabickiego. W Gdyni zjawili się przedstawiciele ośmiu chorągwi. Naszą Chorągiew reprezentowały cztery osoby z Referatu Wędrowniczego.

Spotkanie miało na celu przyjrzenie się i wypracowanie wspólnej opinii na temat planowanych zmian w systemie metodycznym, szczególnie dotyczących stopni wędrowniczych: HO i HR oraz naramiennika. Oprócz tego uczestnicy zapoznali się z postępem prac nad tzw. matrycą kompetencji, która ma ułatwić i usprawnić kształcenie instruktorów. Na końcu uczestnicy wzięli na warsztat standard kursów drużynowych wędrowniczych. W sobotę 28. lutego uczestnicy seminarium wzięli udział w Gali Dnia Myśli Braterskiej i finale plebiscytu instruktorskiego Niezwyczajni 2014 w Gdańsku.

pwd. Karol "Kaczor" Karczyński
Referat Wędrowniczy