Nowy sztandar – jaki jest?

Ostatni weekend przebiegł nie tylko pod znakiem XXXI Rajdu Rodło, ale również przekazania nowego sztandaru Chorągwi Gdańskiej. Przez półtora miesiąca trwała akcja zbierania funduszy na ten cel, a donatorów było aż 50.

Uroczystość przekazania sztandaru zbiegła się z zakończeniem Rajdu Rodło w Wejherowie. O godzinie 13:45 rozpoczął się apel końcowy na Placu Jakuba Wejhera. Obecni byli Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Wicewojewoda Pomorski Michał Owczarczak, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Hanna Zych-Cisoń, Wiceprezeydent miasta Wejherowa Piotr Bochiński, Pomorska Kurator Oświaty Elżbieta Wasilenko, Przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł, Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica wraz z zastępcą hm. Krzysztofem Budzińskim, były zastępca Komendanta Chorągwi Gdańskiej hm. Wiesław Kostrzewa. Chrzestnymi nowego sztandaru byli Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Hanna Zych-Cisoń oraz Wiceowojewoda Pomorski Michał Owczarczak. Poświęcenia sztandaru dokonał hm. Jerzy Skiba – kapelan Chorągwi Gdańskiej w Diecezji Gdańskiej. Cała ceremonia trwała około godzinę.

Stary sztandar Chorągwi odsłużył swoje – całe 55 lat. Na pewno posłuży jako eksponat i pamiątka po poprzednikach, tylko jeszcze trzeba wybrać, czy w Domu Harcerza w Gdańsku, czy w Muzeum Harcerstwa w Warszawie.

Nowy sztandar został w całości ufundowany przez darczyńców. Jego wymiary, czcionka czy wzór zostały zaprojektowane i zrealizowane przez jedno i to samo przedsiębiorstwo, według wytycznych określonych Regulaminem Musztry i Ceremoniału harcerskiego. Sztandar jest kwadratem o boku 1,25 metra. Na rewersie posiada wizerunek orła białego na czerwonym tle, na awersie zaś krzyż harcerski, nazwę i imię bohatera Chorągwi oraz rok jego wręczenia. Całość wykonana została techniką haftu maszynowego. Kolor złoto-żółty z awersu poprzedniego na nowym został zastąpiony kolorem niebieskim, mającym symbolizować głębokie przywiązanie do morza i żeglarski charakter harcerstwa na Pomorzu. Jest to również bardzo często wykorzystywany kolor w działalności Komendy Chorągwi.

phm. Jacek Grzebielucha
Zespół Komunikacji i Promocji