Kursy z MAKiem za nami!

W poniedziałkowe przedpołudnie 17.08.2015. przed Domem Harcerza w Gdańsku zgromadziła się grupa umundurowanych harcerzy. Każdy wyposażony był w plecak pokaźnych rozmiarów. Rozglądali się niepewnie szukając znajomych twarzy. Z pewną nieśmiałością przedstawiali się sobie nawzajem, wnioskując ze stroju i bagażu, że wszyscy zebrali się w tym samym celu, aby ukończyć pozytywnie kurs metodyczny MAK. Wtedy jeszcze nie wiedzieli, że tydzień później 23.08.2015. będą stali pod tym samym Domem Harcerza złączeni niezwykłą więzią, jako kolejni i jednocześnie wyjątkowi absolwenci Macierzystej Akademii Kształcenia.

W tegorocznych wakacyjnych kursach metodycznych organizowanych przez Macierzystą Akademię Kształcenia Chorągwi Gdańskiej ZHP wzięło udział 36 osób. Odbywały się one w Rekowie w Harcerskiej Bazie Obozowej „Azymut” Hufca Bytów. W kursie drużynowych zuchowych wzięło udział 9 osób, w kursie drużynowych harcerskich 13 osób, a w kurie drużynowych starszoharcerskich 14 osób.

Kandydaci na drużynowych zuchowych realizowali fabułę inspirowaną „Starą baśnią” oraz sprawnością zuchową „Słowianin”. Kurs harcerski nosił nazwę „Do gwiazd” i codziennie wkraczał na wyższy szczebel drabiny instruktorskiego rozwoju. Uczestnicy kursu starszoharcerskiego przyjęli miano „Invicti” („Niezwyciężeni”) i zgodnie z metodyką starszoharcerską niestrudzenie poszukiwali pola swojej służby.

Podczas siedmiu kursowych dni uczestnicy wybudowali swój obóz, stworzyli obrzędowość, brali udział w zajęciach prowadzonych przez instruktorów MAK. Włożyli dużo pracy w zrealizowanie wszystkich zadań kursowych. Kurs zakończył się grą – łamigłówką, wzorowaną na grach typu „Can you escape?”, podczas której kursanci musieli rozwiązać zagadki, rozszyfrować wiadomości i tym samym zdobyć klucz dostępu do swoich dyplomów.

Tegoroczne letnie kursy MAK kolejny raz okazały się niezwykle inspirującym doświadczeniem zarówno dla uczestników, jak i kadry. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że wiedza i umiejętności nabyte bądź rozwinięte podczas tego tygodnia kursowego zaowocują dobrą pracą drużyn, zgodną z metodą harcerską.

hm. Alina Cyrzon
Hufiec ZHP Kościerzyna