Ukraińscy instruktorzy nad morzem

W poniedziałek Gdańsk odwiedziło troje instruktorów z Narodowej Organizacji Skautów Ukrainy: wiceprzewodniczący Wołodymyr Izwarin, komisarka zagraniczna Nika Gorowska i sekretarz NOSU Wioletta Pugaczowa.

Ukraińscy skauci zostali zaproszeni do Polski przez ZHP na rozmowy o współpracy naszych organizacji.

Pierwsze trzy dni spędzili w Warszawie, gdzie zwiedzali Główną Kwaterę i Muzeum Harcerstwa, spotykali się z osobami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie różnych obszarów działalności ZHP, przedstawiali swoją organizację i poznawali ZHP oraz opowiadali o potrzebach NOSU i możliwościach współpracy z ZHP.

Ostatni dzień pobytu upłynął im na zwiedzaniu Trójmiasta, ale przede wszystkim na kolejnych spotkaniach.

Z Komendantem Chorągwi goście z Ukrainy rozmawiali o funkcjonowaniu i finansowaniu chorągwi jako regionalnej gałęzi ZHP – interesowało ich pozyskiwanie środków, współpraca z władzami lokalnymi i wojewódzkimi oraz rozwój liczebny.

W sklepie harcerskim "Dziupla" dopytywali o warunki prowadzenia tego typu przedsiębiorstwa.

Pod koniec dnia spotkali się jeszcze z hm. Lucjanem Brudzyńskim, który szczegółowo i interesująco odpowiadał na pytania o niedawne problemy finansowe ZHP i sposoby ich rozwiązania, o działalność Centralnej Składnicy Harcerskiej "4 żywioły" oraz o program wsparcia dla najbiedniejszych członków WOSM.

Z harcerskim pozdrowieniem,
hm. Robert Kawka