Samorządność po harcersku w Gdańsku

"Chcemy aby mieszkańcy Jasienia i okolic mogli wyjść z domów i w miłej atmosferze spędzić czas z sąsiadami. Dzięki takiemu kinu lokalna społeczność stworzy między sobą mocniejszą więź. Seanse będą odbywały się od maja do września, co dwa tygodnie. Łącznie zostanie wyświetlonych 10 projekcji dla różnych grup wiekowych- dzieci, młodzieży i dorosłych." – możemy wyczytać we wniosku wędrowników o środki na Budżet Obywatelski 2017 w dzielnicy Jasień. Ale właściwie kto to?

Dh. Lidia Magiera, pwd. Jan Ruszniak, dh Hubert Wujczak, pwd. Mikołaj Badocha, dh Mikołaj Wilczkowski, dh. Agata Długosz, dh. Magdalena Nowak, pwd. Mateusz Okła i dh. Basia Załęska. Dziewiątka wędrowników z Hufca Gdańsk-Śródmieście złożyła wniosek o środki z Budżetu Obywatelskiego, do którego obecnie trwa głosowanie. Pełny opis można znaleźć tutaj.

Udało nam dotrzeć się do lidera tego projektu, druhny Barbary Załęskiej, przybocznej 304. Gdańskiej Drużyny Harcerek "Orion" im. Tadeusza Polaka, rozmawialiśmy o projekcie:

Jacek Grzebielucha: Skąd wziął sie pomysł w ogóle na złożenie projektu do Budżetu Obywatelskiego?

Barbara Załęska: Byliśmy w trakcie przygotowań do wakacyjnego wyjazdu, czyli Warty Wędrowniczej, a wędrownictwo w swoim działaniu opiera się między innymi na wyczynie. Każdy patrol, który chciał jechać na Watrę musiał więc wykonać wybrany przez siebie wyczyn. My chcieliśmy, żeby nasz wyczyn był bardziej nietypowy i zaowocował czymś w przyszłości, nie tylko dla nas. Po długim rozmyślaniu zgodnie stwierdziliśmy, że złożenie projektu do Budżetu Obywatelskiego to idealny pomysł, aby zrobić coś nie tylko dla siebie.

A konkretnie ten projekt? Kino plenerowe?

Chcieliśmy żeby nasz projekt był skierowany wprost do ludzi, żeby był dla ludzi. Planowaliśmy żeby nie był skierowany do wybranej grupy wiekowej, ale do wszystkich.

Jest taka potrzeba?
Jak pewnie każdy zauważył życie w XXI wieku płynie bardzo szybko, ludzie gonią za pracą, nauką, nie mają czasu na chwilę relaksu na świeżym powietrzu. Chcemy aby nasz projekt "wyciągnął" ludzi z domów, aby dzięki niemu poznali swoich sąsiadów, których na co dzień tylko mijają.

Do kogo kierujecie tę atrakcję?
Nasze seanse filmowe są skierowane do wszystkich, do każdej grupy wiekowej. Filmy będą dobierane tak aby każdy mógł skorzystać z Kina pod chmurką.

Zajmiecie sie tym potem? Jak chcecie to wykorzystać?
Jeżeli nasz projekt przejdzie głosowanie pomyślnie, to jego głównym wykonawcą będzie miasto Gdańsk i specjalnie wynajęta firma. Oczywiście chcemy w tym pomóc i doprowadzić projekt do końca.

Co dalej, kolejny projekt?
Na razie nie planowaliśmy składania nowych projektów, ale mamy nadzieję, że swoim projektem zachęcimy młodych ludzi żeby poszli w nasze ślady i sami zaczęli składać projekty a tym samym ożywiać nasze miasto.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Głosować mogą osoby, które ukończyły 16. rok życia. Każdy ma 5 głosów – zachęcamy serdecznie wszystkich do głosowania! 🙂
Tutaj jest strona głosowania. Kliknij!

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
hm. Jacek Grzebielucha
Zespół Komunikacji i Promocji
Chorągwi Gdańskiej