Wszystkie ręce na pokład – pomoc po nawałnicy

Wszystkie ręce na pokład – pomoc po nawałnicy

Harcerki i harcerze z całej Chorągwi Gdańskiej zaangażowali się w akcje pomocy osobom poszkodowanym w wyniku nawałnicy, która nawiedziła Pomorze w nocy z 11. na
12. sierpnia 2017 roku.

Sprzątanie
Pierwszymi zorganizowanymi akcjami pomocowymi były akcje Hufca Starogard Gdański i Hufca Sopot, które zaczęły gromadzić najpotrzebniejsze artykuły – środki czystości, ubrania, jedzenie, wodę, agregaty, paliwo i łańcuchy do pił. Jeszcze kiedy wojewódzkie i powiatowe drogi były oczyszczane, ruszyła pomoc do uprzątania miyteczności publicznej i prywatnych gospodarstw. Pomoc przy przenoszeniu zwalonych drzew zależała od gabarytów – pracy było od przenoszenia dużych kawałków drewna aż po uprzątanie gałęzi. Uprzątnięcie ośmiu milionów metrów sześciennych zwalonych drzew jest potrzebą pilną – w razie sprzyjających warunków mogą one zająć się ogniem i spowodować klęskę pożaru na ogromnym obszarze.
Wiele gospodarstw jest wciąż uprzątanych z pomocą harcerzy. Wielu poszkodowanych jest w podeszłym wieku bądź niezdolnych do usuwania skutków nawałnic. Wciąż dużo gospodarstw jest zalanych, a rąk do pracy brakuje w niemal każdej dotkniętej kataklizmem gminie. Zorganizowane wyjazdy wędrowników i instruktorów były organizowane z hufców Gdańsk-Portowa, Sopot, Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa, Gdynia i innych. Swoją cegiełkę dołozyli wędrownicy biorący udział w Trasie Kaszubskiej tegorocznej Wędrowniczej Watry, organizowanej przez Referat Wędrowniczy.

Operacje logistyczne
W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na materiały pierwszej potrzeby i materiały budowlane do wykonania doraźnych napraw w niemal każdym hufcu organizowane były pomocowe zbiórki. Hufce, którym udało się zawieźć zebrane dary to Bytów, Tczew, Sopot, Ziemi Słupskiej, Kościerzyna, Lębork, Malbork, Starogard Gdański, Gdańsk-Portowa, Czarna Woda. Hufiec Wejherowo do swojej pomocy w ekspresowym tempie zaangażował zaprzyjaźnioną jednostkę wojskową, która do operacji transportowej wydysponowała ciężarówkę. Wraz z nią na miejsce kataklizmu udały się dwa busy i samochody osobowe z wolontariuszami.
Materiały pomocowe wciąż są potrzebne, zmienia się jednak ich charakter – zbliżający się rok szkolny wymaga pozyskania artykułów potrzebnych dzieciom, wchodzących w skład wyprawki szkolnej.

Opieka
W czasie gdy dorośli zajmują się usuwaniem skutków nawałnicy, harcerze podjęli się opieki nad najmłodszymi. W pierwszych dniach po burzy harcerze zbierali dzieci i organizowali im zajęcia w pobliżu pracy rodziców – pomoc ta została przyjęta bardzo entuzjastycznie. W tydzień po nawałnicy do Trójmiasta przyjechały zorganizowane grupy dzieci do Gdańska i do Gdyni, w opiekę nad którymi są zaangażowani instruktorzy i wędrownicy z hufców Gdynia, Rumia, Gdańsk-Śródmieście, Gdańsk-Portowa i Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa. Organizują przez większość dnia zajęcia i aktywności dla dzieci. W piątek 25. sierpnia 2017 roku o 17:00 odbędzie się duże ognisko na Polance Redłowskiej, w której wszystkie te grupy wezmą udział.

Dalsza pomoc
Wciąż jednak potrzebna jest dalsza pomoc. Jeżeli chcesz udać się pomóc na miejsce kataklizmu, koniecznie skontaktuj się z miejscowym centrum zarządzania kryzysowego, który zwyczajowo tożsamy jest z właściwym urzędem gminy.
Jeżeli chcesz pomóc materialnie, dostarcz rzeczy do swojego bądź najbliższego hufca, który prowadzi zbiórkę materiałów pomocowych.
Jeżeli masz czas, podjemij się opieki nad dziećmi w Trójmieście. Koordynatorami tej służby są:
GDAŃSK – phm. Zofia Cebula – Hufiec Gdańsk-Portowa – 513 536 623
GDYNIA – phm. Anna Bielawska – Hufiec Gdynia – 506 912 344

 

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
hm. Jacek Grzebielucha
Członek Komendy Chorągwi
ds. promocji