40 Zjazd ZHP za nami

Zjazd Związku Harcerstwa Polskiego, to święto harcerskiej demokracji, delegaci z całego kraju przyjechali do Warszawy by przez 4 dni decydować o przyszłości naszej organizacji.  Chorągiew Gdańska ZHP była silnie reprezentowana przez blisko 30 instruktorów! Nasi reprezentanci to nie tylko 11-stu delegatów z głosem decydującym, ale również ekipa obsługi zjazdu, a także ustępująca Druhna Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica.

Bycie delegatem to nie lada wyzwanie i jednocześnie odpowiedzialność, obrady trwające do późnych godzin wieczornych i podejmowanie kluczowych dla Związku Harcerstwa Polskiego decyzji. 40. Zjazd wybrał nowe władze naczelne i uchwalił strategię na lata 2018-2025 oraz przyjął ponad 15 nowych uchwał, z których najważniejszymi są te o 60-leciu Nieprzetartego Szlaku, obchodach 100-lecia niepodległości, ochronie tożsamości, a także uchwała dotycząca nieruchomości w ZHP i działalności gospodarczej.

Drugiego dnia podczas uroczystych podziękowań medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymał hm. Lucjan Brudzyński,  a Brązowy Krzyż za zasługi dla oświaty – hm. Justyna Sikorska oraz hm. Artur Glebko, natomiast hm. Artur Sarnowski Srebrny Krzyż za zasługi dla ZHP

Po uroczystej części przystąpiono do sprawozdań i wyboru nowych władz organizacji. Nową Naczelniczką ZHP została hm. Anna Nowosad, a po raz kolejny Przewodniczącym ZHP został hm. Dariusz Supeł. To właśnie oni będą zarządzać organizacją oraz kierować prace ZHP aż do 2021 roku.

Kolejnego dnia wybrano członków: Głównej Kwatery, Rady Naczelnej, Naczelnego Sądu Harcerskiego, oraz Centralnej Komisji Rewizyjnej, w których zasiadają nasi przedstawiciele: hm. Justyna Sikorska (GK- zastępca naczelniczki ds. organizacyjnych), hm. Łukasz Kochowski i hm. Andrzej Sawuła (RN), hm. Adam Myszk (NSH) oraz hm. Ludwika Dębicka (CKR).

Zjazd ZHP to zawsze wielkie emocje towarzyszące nie tylko instruktorom w sali plenarnej ale wszystkim instruktorom ZHP. Podczas minionego zjazdu doświadczyli tego także nasi instruktorzy wspierający zjazd w kwestii organizacyjnej i promocyjnej: phm. Paulina Kwiatkowska, pwd. Weronika Smagorzewska, phm. Marek Zajkowski, phm. Dawid Zdrojewski, pwd. Filip Bardo, pwd. Michał Motyka,pwd. Juliusz Chudzikiewicz, pwd. Konrad Kmieć – pełnili służbę od wczesnych poranków do późnych nocy, dzięki ich pracy można było m.in. oglądać relację na żywo ze zjazdu.

Zjazd ZHP był prawdziwym przeżyciem harcerskim i niezłą przygodą, na której spałem tylko trochę więcej niż na Zlocie Westerplatte; z doświadczenia mogę powiedzieć, że komisja uchwał i wniosków na tym szczeblu to prawdziwa praca i ogromna odpowiedzialność (jedno słowo w projekcie może zmienić wszystko, a od sposobu przedstawienia czy rekomendacji komisji – również wiele zależy);
Najważniejsze: uważam, że na sali, mimo wszystko, istniała więź pomiędzy nami, delegatami. Mogliśmy się nie zgadzać w wielu różnych kwestiach, nasze poglądy wynikały z różnych doświadczeń, ale nadal wszyscy mieli przed sobą jedną wizję – lepsze ZHP.”~ mówi. Hm. Artur Lemański delegat na XL Zjazd ZHP

Wydarzenie jakim był 40. Zjazd Związku Harcerstwa Polskiego został za nami, ale jednocześnie rozpoczyna się nowy etap niosący dyskusje refleksje w środowiskach.

Z harcerskim pozdrowieniem
CZUWAJ!