Pracowite święta

W sobotę w Domu Harcerza zaczęli gromadzić się przyboczni, drużynowi i funkcyjni hufców z całej Chorągwi Gdańskiej. Cel warsztatów był jeden: podnieść poziom drużyn. Kompleksowo? Z kilku aspektów, które zostały poruszone na warsztatach. 45 uczestników nie było zawiedzionych.
 
Wychowanie duchowe
Czas sobotniego wieczoru zajęło spotkanie z hm. Anią Deptułą. Funkcyjni mieli okazję by zastanowić się nad tym aspektem pracy w swojej drużynie – czy faktycznie ciało i rozum są najważniejszymi z aspektów rozwijanymi w pracy z młodzieżą? Druhna Ania zainspirowała kadry drużyn do tego, w jaki sposób można pracować z tą trudną tematyką.
 
Multikierunkowość oddziaływań
Cała niedziela była przepełniona różnymi formami rozwoju instruktorskiego – poranek upłynął na warsztacie hm. Natalii Błońskiej z zakresu kreatywnego myślenia. Uczestnicy mieli 4 godziny, by nauczyć się otwierania umysłów na nowe idee. Jednocześnie odbywał się trzyczęściowy warsztat z promocji i komunikacji w drużynie, prowadzony przez członków Zespołu Komunikacji i Promocji Chorągwi. Pierwszą część, wystąpienia publiczne i prezentacje prowadzili phm. Marta Bednarska, Rzecznik Prasowy Chorągwi oraz pwd. Adrian Łukaszewski. Uczestnicy dowiedzieli się tam, jak udzielać wywiadów, jak relacjonować wydarzenia, jak przygotować się do pracy z dziennikarzami. Na drugiej części, prowadzonej przez pwd. Julię Ostrowską, uczestnicy poznali różnorodne pomysły na gadżety, które można wykonać swojej drużynie, zaś na trzecim warsztacie obeznali się z identyfikacją wizualną oraz dokumentacją panującą w drużynie. 
 
Harcerstwo w ruchu? To lubię!
Po południu uczestnicy mieli do wyboru trzy warsztaty – na spotkaniu z pwd. Michałem Hinc mieli możliwosć nauki sztuki masażu, w ramach Harcerstwa w ruchu. U pwd. Weroniki Nadzikiewicz poruszony został bardzo poważny problem pracy z trudnymi dziećmi – za pomocą kilku prostych ćwiczeń wytłumaczono uczestnikom, jak sobie z nimi radzić. Zaś na warsztacie prowadzonym przez Inspektorat Ratowniczy Chorągwi Gdańskiej pwd. Michał Haponiuk wraz z towarzyszami zaprezentowali ścieżkę rozwoju w ratownictwie medycznym jako drogę do profesjonalizacji swojej pasji z harcerstwa.
 
Wieczorem odbyła się gra miejska przygotowana przez phm. Dorotę Urbanowicz – szefową referatu harcerskiego. Po grze nastąpiło wręczenie dyplomów uczestnictwa w warsztatach i zaproszenie na conocną kawiarenkę.
 
Tym pozytywnym akcentem chcielibyśmy razem życzyć wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku, obfitego w formy kształcenia i doskonalenia się, by codziennie stawać się coraz lepsi dla siebie i dla innych! 😉

phm. Jacek Grzebierlucha
Zespół Komunikacji i Promocji
Chorągwi Gdańskiej
 
Nasza Chorągiew uczestniczy w projekcie GK ZHP Instruktor Wolontariusz dofinansowanym przez MEN