60 lat Hufca Gdańsk-Portowa

W dniach 12-14 kwietnia 2019 roku Hufiec Gdańsk-Portowa świętował diamentową rocznicę swojego powstania. W ramach urodzin zuchy i harcerze wzięli udział w trzydniowym biwaku, w czasie którego czekało na nich wiele atrakcji. Jedną z nich była gra miejska „Od węgla do diamentu”, która została przygotowana przez komendantkę całego wydarzenia, phm. Adriannę Nowopolską. W czasie trwania gry, drużyny musiały wykazać się wyjątkowa zręcznością, aby zdobyć puzzle, z których po złożeniu powstał obraz z logiem hufca symbolizujący wspólnotę, którą tworzymy. Dzięki sobotniej grze, nasi harcerze oprócz nabycia nowych umiejętności mieli także okazję poznać byłych instruktorów naszego hufca, którzy dzielnie prowadzili zajęcia w czasie biwaku.

Niedzielny poranek rozpoczął się od Mszy Świętej, po której odbył się apel. W jego trakcie miało miejsce uroczyste przekazanie nowego sztandaru. Ten podniosły moment poprzedzony został odczytaniem i podpisaniem Aktu Nadania Sztandaru przez fundatorów. Pierwszy symboliczny gwóźdź został wbity przez Pana Piotra Kowalczuka, Wiceprezydenta Miasta Gdańska, który jest jego głównym fundatorem. Wśród zapisanych na gwoździach przyjaciół hufca znaleźli się Komenda i Komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP, bratnie hufce, członkowie komendy hufca, obecni i byli instruktorzy oraz sympatycy z całej Polski.

Po apelu wszyscy udali się do Sali BHP, gdzie odbyła się ostatnia część uroczystości-gala urodzinowa. W czasie jej trwania, w gronie naszych przyjaciół, bliskich i byłych instruktorów wspominaliśmy historię naszego hufca. Podczas gali oprócz przygotowanych atrakcji miało miejsce bardzo ważne wydarzenie dla naszych instruktorów. Pwd. Sandra Wróbel została odznaczona mianem Debiutu Instruktorskiego Chorągwi Gdańskiej, phm. Martyna Kolińska wygrała plebiscyt Talent Hufca Gdańsk-Portowa oraz otrzymała Brązową Odznakę Kadry Kształcącej! Odznakę Zasłużony Instruktor w stopniu brązowym otrzymali: phm. Marta Jedlikowska, pwd. Dawid Dawidowski, phm. Weronika Smagorzewska, phm. Agata Szewczyk, phm. Karolina Szupiluk, hm. Łukasz Zborowski-Weychman, phm. Katarzyna Różanowska, w stopniu srebrnym phm. Adrianna Nowopolska, a w złotym hm. Katarzyna Musyt-Łanowska i hm. Monika Radkiewicz. Ale to jeszcze nie koniec wyróżnień! Hm. Łukasz Kochowski, hm. Magdalena Meller, hm. Łukasz Zborowski-Weychmann, phm. Marta Jedlikowska, phm. Karolina Szupiluk otrzymali z rąk Komendanta Chorągwi brązowy, a hm. Aleksandra Prykowska srebrny Krzyż za zasługi dla ZHP.

Z harcerskim pozdrowieniem,
pwd. Kinga Piskała