Akcja Komunikacja!

Stawali przed kamerą, nagrywali wypowiedzi dla radia, tworzyli notatki prasowe – ten weekend był niezwykle intensywny dla uczestników kursu harcerskich specjalistów ds. promocji i informacji. Jedyne w swoim rodzaju szkolenie odbyło się w dniach 15-17.11.2013 r w Gdańsku.

Podczas zajęć harcerze mogli dowiedzieć się m.in. jak wygląda praca dziennikarza i czego oczekuje on od reprezentujących hufiec osób. Dużą wartością szkolenia były praktyczne ćwiczenia. Kursanci wypowiadali się przed kamerą, potem analizowali swoje wystąpienia z zawodowym operatorem kamery i reporterem. Odbyli wycieczkę do redakcji Radia Plus, gdzie poznali od kuchni pracę dziennikarzy radiowych. Podczas trudnych zajęć warsztatowych tworzyli notatkę dla prasy, której celem jest przyciągniecie uwagi mediów. Nie zabrakło dodatkowych zadań, jak np. stworzenie postu (wpisu) na portal społecznościowy, który zdobędzie popularność.

W szkoleniu wzięli udział reprezentanci hufców Gdynia, Sopot, Starogard Gdański, Stare Pole, Wejherowo, Gdańsk Portowa, Gdańsk Przymorze, Gdańsk Śródmieście, Kwidzyn, Lębork. Kurs odbył się dzięki współpracy Stowarzyszenia Edukacji "Drogowskazy" i Wydziału Promocji i Informacji Choragwi Gdańskiej w ramach projektu "CSR dla NGO". Projekt ten w przypadku harcerskiego kursu został poszerzony o zagadnienia dot. współpracy z mediami.

Organizacje NGO coraz częściej dostrzegają konieczność profesjonalizacji swoich działań w zakresie promocji i informacji. Nasze działania wymagają wielowymiarowego wsparcia różnych partnerów, a ci zaczną wspierać nas dopiero, gdy dostrzegą naszą organizację. Zaufają zaś nam, gdy będziemy to zaufanie umieli wzmacniać profesjonalnymi działaniami.

Celem kursu było wyposażenie uczestników w wiedzę i umiejętności potrzebne do zaplanowania i przeprowadzenia profesjonalnych działań promocyjnych w swoich hufcach. Adeptom sztuki promocji i informacji życzymy powodzenia!

phm. Janosz Józefczyk
Komenda Choragwi Gdańskiej ZHP