Harcmistrz Jan Ożdżyński – pamiętamy

Harcmistrz Jan Ożdżyński – pamiętamy

O godzinie 9:00 1 września odbyły się uroczystości przy tablicy upamiętniającej Jana Ożdżyńskiego – harcmistrza, Komendanta Hufca w Wolnym Mieście Gdańsku, pierwszej ofiary II wojny światowej w tym mieście.

Przemówienie wygłosił zastępca prezydenta Miasta Gdańska Piotra Grzelaka, natomiast o sylwetce druha Jana a także zasługach opowiedział harcmistrz Bogdan Radys. Tę okolicznościową a jakże ważną uroczystość poprowadził harcmistrz Artur Lemański, który pełnił służbę wraz z Drużyną Reprezentacyjną Chorągwi Gdańskiej ZHP.

Chorągiew reprezentowali, skarbniczka harcmistrzyni Katarzyna Musyt-Łanowska oraz członek komendy harcmistrz Michał Hinc. Dziękujemy za udział i upamiętnienie wybitnego instruktora przybyłym gościom, instruktorom, harcerzom, ratownikom oraz komendantom trzech hufców gdańskich: Hufiec ZHP Gdańsk-Śródmieście, Hufiec ZHP Gdańsk-Portowa, Hufiec ZHP Gdańsk Wrzeszcz-Oliwa.

hm. Jan Ożdżyńska – Urodził się 10.12.1903 r. w Kunowie pow. Opatów woj. kieleckie. Jego ojciec był cieślą w zakładach ostrowieckich. Początkowo nauki pobierał w domu potem wysłano go do szkoły w pobliskim Małachowie. W 1912 r. rodzina przeniosła się do Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie krótko kontynuował naukę, przerwaną z powodu choroby. W 1914 r. wysłano go do Kijowa. Tam bez rodziny spędził okres I wojny światowej i wcześnie musiał podejmować samodzielne życiowe decyzje.W 1935 r. poznał w Pruszkowie swoją przyszłą żonę Walerię, wzięli ślub i zamieszkali w wynajętym mieszkaniu przy ul. Pańskiej 52. Tam przyszły na świat ich dwie córki w 1936 i 1937 roku.We wrześniu 1986 r. na gmachu Dyrekcji PKP przy ul. Dyrekcyjnej w Gdańsku, gdzie pracował i zginął Jan Ożdżyński, odsłonięto poświęconą mu tablicę pamięci. Rada Miasta w 2022 r. nadała imię Jana Ożdzyńskiego nowej ulicy, na przedłużeniu ul. Chmielnej, za ul Toruńską.

Fot. Michał Hinc/ ZHP