Jak ugryźć harcerza starszego?

W miniony weekend odbył się SKS 2015, czyli Spotkanie Kadry Starszoharcerskiej organizowany przez Referat Starszoharcerski Chorągwi Gdańskiej ZHP. Wzięło w nim udział 8 uczestników  z  Hufca Wejherowo, Hufca Gdańsk-Śródmieście oraz Bałtyckiego Hufca Gdańsk-Portowa.

Uczestnicy spotkali się przy ognisku w piątkowy wieczór na HBO Cedron by porozmawiać o projekcie. Na zajęciach prowadzonych przez hm. Łukasza Kochowskiego dowiedzieli się  „z czym to się je” oraz starali się wypracować metody, dzięki którym możliwe będzie przezwyciężenie trudności, jakie kadra drużyny może napotkać w czasie wprowadzania pracy z projektem straszoharcerskim. W sobotę przed południem odbyła się gra, której celem było  poszerzenie repertuaru programowego w zakresie aktywnych form pracy. Wycieczka na Kalwarię, sonda uliczna, pionierka, slackline, targ, kino… to tylko niektóre z punktów, które czekały na uczestników. Podczas spotkania z ekspertem mieli okazję zapoznać się z prostymi doświadczeniami chemicznymi i fizycznymi. Okazało się, że szaszłyki z balona, czy lampę-lawę może wykonać każdy i warto nimi  uatrakcyjnić zajęcia.

Popołudniowe zajęcia z gier fabularnych prowadzone przez HO. Krzysztofa Skrobańskiego rozbudziły wyobraźnię. LARP, mimo  że rożni się od typowej gry harcerskiej, posiada wiele  walorów wychowawczych m.in. pobudzanie kreatywnego myślenia i nauka planowania i przewidywania konsekwencji. Uczestnicy mieli okazję wcielić się w bohaterów Harrego Pottera podczas rozgrywki oraz zaplanować grę fabularną na potrzeby drużyny.

Dziękujemy wspaniałym uczestnikom i życzymy powodzenia podczas pracy
z harcerzami starszymi! Miejmy nadzieję, że za rok będzie nas więcej.
pwd. Zofia Jelińska
Członek Referatu Starszoharcerskiego