Jesteśmy sobie potrzebni – Srebrny wiek pełen pasji – czyli aktywny senior z Chorągwią Gdańską ZHP

W ubiegłym roku, czyli w 2023 roku, województwo pomorskie było świadkiem dynamicznych działań prowadzonych przez ZHP Chorągiew Gdańską na rzecz seniorów, pod hasłem „Senior też może!”. Realizowano projekty „Jesteśmy sobie potrzebni”, który skupił się na konkretnych działaniach mających na celu aktywizację seniorów i integrację międzypokoleniową.

Projekt „Jesteśmy sobie potrzebni – działania międzypokoleniowe” skupiał się na budowaniu mostów między pokoleniami. Realizowany był przez Seniorów w Gdyni, Lęborku, Malborku, Kwidzynie oraz Kluby seniora Korzenie i Motława w Gdańsku.

Wigilie międzypokoleniowe

W ramach działania „W harcerskim kręgu”, służącym integracji międzypokoleniowej, seniorzy prowadzili spotkania, zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Warsztaty obejmowały m.in. dekorowanie pierników, tworzenie ozdób świątecznych, wspólne warsztaty historyczne i odwiedzanie miejsc pamięci. Lokalne wydarzenia, takie jak pożegnanie lata czy spartakiada, stanowiły wyjątkowe okazje do integracji, gdzie doświadczenie seniorów łączyło się z energią młodszych uczestników.

Dodatkowo, organizowane były warsztaty dotyczące zdrowia psychicznego, bezpieczeństwa seniorów oraz zdrowego żywienia. Seniorzy uczestniczyli w specjalistycznych warsztatach, które dostarczały narzędzi do radzenia sobie ze stresem, utrzymania prawidłowej diety, dbały o równowagę emocjonalną oraz bezpieczeństwo w przestrzeni fizycznej i wirtualnej.

Spotkania międzypokoleniowe
Działania międzypokoleniowe

Podsumowaniem projektu były lokalne wigilie międzypokoleniowe oraz projekt podcastowy „Senior też wie”, w ramach którego seniorzy dzielili się swoimi historiami i anegdotami. Wybrane nagrania zostały opublikowane na profilu YouTube Chorągwi Gdańskiej, a pozostałe zamieszczone na stronie internetowej. Drugim elementem tego projektu było zbudowanie „Banku zasobów”, gdzie zgromadzono umiejętności i możliwości seniorów do podzielenia się wiedzą z grupami dzieci i młodzieży. Działa to na rzecz wzmocnienia poczucia potrzeby seniorów w lokalnych drużynach harcerskich oraz umożliwienia młodym korzystania z doświadczenia i wiedzy seniorów.

Wspólne wigilie międzypokoleniowe

Mimo zakończenia projektów, ich rezultaty są nadal widoczne w postaci nagrań podcastowych i pomysłów „Banku zasobów”. Województwo pomorskie nie tylko staje się miejscem dla młodych i dynamicznych, ale także areną, gdzie seniorzy odgrywają ważną rolę w społeczności lokalnej. Dowodzą, że wiek nie jest przeszkodą, a doświadczenie i umiejętności.

Projekt „Jesteśmy sobie potrzebni – działania międzypokoleniowe” dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025”