KOMUNIKUJ-PROMUJ-INFORMUJ-KREUJ

Komunikuj-Promuj-Informuj-Kreuj. Takie hasło ujrzeli wszyscy harcerze i instruktorzy już na pierwszych zajęciach Kursu instruktorów ds. komunikacji i promocji, który odbył się w Malborku – mieście, które kojarzy się z rycerzami i pokonywaniem smoków. Nawiązywała do tego identyfikacja wizualna kursu, która symbolizowała walkę z negatywnym wizerunkiem ZHP. Kurs odbył się w dniach 17-19 kwietnia i przyciągnął 28 uczestników i uczestniczek z całej Polski. 

Pierwszy dzień kursu rozpoczęły prelekcje w siedzibie Centrum Kultury i Edukacji „Szkoła Łacińska”. Prowadzone były przez członków Zespołu Komunikaj i Promocji Chorągwi Gdańskiej ZHP – phm. Jacka Grzebieluchę, pwd. Adriana Łukaszewskiego oraz phm. Martę Bednarską i pełniły rolę wstępu do zajęć, które odbywały się następnego dnia. Mówiono o roli promocji, o tym jaka jest jej rola w wspieraniu programu, autoprezentacji oraz wpływie mediów na dzisiejsze harcerstwo. Uczestnicy z uwagą słuchali o tym, jak istotne jest pierwsze wrażenie i dzielili się swoimi opiniami na temat harcerstwa w sieci.

Sąd nad problemem – tajemnicze hasło, nad którym od samego przyjazdu głowili się wszyscy. Jeszcze w piątek wieczorem zagadka została rozwiązana: zadaniem postawionym przed harcerzami było rozważenie problemu identyfikatorów w ZHP: czy powinny one zostać ujednolicone? A może wygląd identyfikatora Chorągwi Gdańskiej jest jak najbardziej trafny i nie należy w nim nic zmieniać? Dwie grupy walczyły o swoje racje, podając argumenty uwzględniające nie tylko środowisko harcerzy, ale także to zewnętrzne.

Sobotę zdecydowanie określić można jako dzień pozwalający na rozwijanie swoich zainteresowań z zakresu komunikacji i promocji. Harcerze i harcerki uczestniczyli we wcześniej wybranych zajęciach z: mediów społecznościowych, grafiki, dziennikarstwa, nagrywania i montażu wideo oraz dwóch warsztatów (różniły się poziomami) związanych z fotografią.

Na koniec dnia na wszystkich czekała niespodzianka: wizyta w zamku w Malborku! Harcerze pod okiem przewodnika mieli okazję poznać historię siedziby Zakonu krzyżackiego, zajrzeć w najciemniejsze zakamarki budowli oraz odkryć skrywane przez nią tajemnice, których doskonałym przykładem jest komnata komtura, przystosowana do podsłuchu zakonników. Następnym punktem programu było przejście na znajdujący się nieopodal most, na którym wszystkim przyznane zostały kursowe przypinki. Nie można było oczywiście pominąć wykonania fotografii uśmiechniętych twarzy po wieczornej wyprawie.

Można pomyśleć, że po tak intensywnym dniu to koniec zajęć, lecz nic bardziej błędnego! Na harcerzy czekało jeszcze jedno zadanie: zawalczenie o warsztaty, w których chcieliby uczestniczyć niedzielnego poranka. Do wyboru były warsztaty z grafiki, nowoczesnych technologii w harcerstwie, autoprezentacji oraz spotkań biznesowych. Uczestnicy musieli w jak najkrótszym czasie odnaleźć porozwieszane po miejscu noclegu pytania dotyczące harcerstwa oraz udzielić na nie odpowiedzi osobom odpowiedzialnym za poszczególne stanowiska. Uczestnicy i uczestniczki szybko podołali temu zadaniu.

Po zajęciach w niedzielę rozdane zostały zaświadczenia ukończenia kursu, na które zasłużyli wszyscy uczestnicy!

Harcerze wyjechali z kursu z dozą nowych informacji, obiecując, że ze względu na swe nowe zdolności, będą korzystać z nabytej wiedzy rozważnie i świadomie. Uśmiechnięte buzie kolejno opuszczały szkołę, z nadzieją na przeżycie tak cudownej przygody raz jeszcze – oczywiście wraz z Chorągwią Gdańską!

Relację napisała
Maria Stępień
40 DH "Szturm" im. Szarych Szeregów
Hufiec ZHP Gdańsk-Śródmieście