Mamy już 60 lat!

6-7 grudnia 2018 roku w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie odbyła się Jubileuszowa Konferencja Instruktorów i Instruktorek Nieprzetartego Szlaku. Był to czas podsumowania 60 lat NS, wymiany doświadczeń, prezentacji dobrych praktyk, wypracowania strategii na kolejne lata i uhonorowania tytanicznej instruktorskiej pracy.

Podczas konferencji nie mogło zabraknąć naszej reprezentacji: Agnieszka Lewalska, pwd. Grażyna Gibas, phm. Katarzyna Chudy i phm. Adrian Łukaszewski.

Podczas konferencji wielu gości pogratulowało nam sukcesu, jakim jest harcerska praca z niepełnosprawnością, między innymi prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Rzecznik Praw Dziecka, marszałek sejmu czy minister edukacji. Pokrzepiający był list Pierwszej damy Agaty Kornhauser-Duda:

„Piękny jest szlak, który już przetarliście przez te 60 lat ze swoimi harcerzami z niepełnosprawnością, ale najpiękniejszy jest ten szlak, który dopiero przed wami, ten jeszcze nieprzetarty”.

Miło mi poinformować, że podczas konferencji nasza reprezentacja z rąk Naczelniczki ZHP hm. Anny Nowosad otrzymała okolicznościowe medale. Druhna Agnieszka Lewalska za wspaniałą prace z drużyną otrzymała Chustę Nieprzetartego Szlaku. Druhny Grażyna Gibas i Katarzyna Chudy oraz druh Adrian Łukaszewski  otrzymali najwyższe odznaczenie Nieprzetartego Szlaku – Odznakę Słoneczka NS.

Druhna Grażyna za całą energię, którą zaraża cały NS. Za to, że przez te dwa lata od wejścia w świat harcerski wykonała niepowtarzalną i nieocenioną pracę kształceniową zarówno z młodzieżą, jak i instruktorami NS.

Druhna Katarzyna za tytaniczną pracę w prowadzeniu drużyny na najwyższym poziomie, za to, że dla druhny Kasi nie istnieje słowo „nie”. Za cały wkład w kultywowanie specjalności żeglarskiej wśród harcerzy i instruktorów NS.

Druh Adrian za cały wkład w rozwój ogólnopolskich działań, warsztatów Nieprzetartego Szlaku. I codzienne wsparcie NS w Chorągwi Gdańskiej.

Piątek poświeciliśmy na dyskusje i panele o kierunkach pracy Nieprzetartego Szlaku w kolejnych latach.

Od 60 lat instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego pełnią aktywną służbę na rzecz osób z niepełnosprawnością. Drużyny Nieprzetartego Szlaku są środowiskami, które integrują, wspierają czynną rehabilitację, pomagają realizować marzenia, pokonywać bariery i przełamywać stereotypy.

Chcę wszystkim instruktorom i instruktorkom Nieprzetartego Szlaku w naszej Chorągwi powiedzieć: dziękuję! I proszę o kolejne tak wspaniałe i aktywne 60 lat.

Z harcerskim pozdrowieniem,
phm. Adrian Łukaszewski