Młodniejemy! Po XXXII Szałamai

Młodniejemy!
XXXII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej, Turystycznej i Poezji Śpiewanej Szałamaja’2016

Chociaż w numerze Szałamai zawitało 32, to sama impreza staje się coraz młodsza. Regulamin naszego Festiwalu głosi, że wykonawcami ocenianymi przez jury mogą być wokaliści od 14 roku życia. Górna granica jeszcze nie istnieje, czego dowodem był późny debiut szałamajowy pana burmistrza Prabut Marka Szulca. Jest to dowód na to , że krąg harcearski z piosenką, jest ciągle otwarty. Tegoroczną sceną w dniu harcerskim zawładnęły zuchy, a soliści w przeglądzie piosenki turystycznej i poezji śpiewanej. Tegoroczne zmagania oceniało trzyosobowe jury w osobach druha phm.Michała Kosowicza, pana Leszka Kopcia i Łukasza Majewskiego. Dwaj ostatni byli niespodzianką dla szałamajowej widowni i uczestników. Zagrali swoje mini koncerty, jako support dla laureatów Szałamai’2016. O czym do końca nie wiedział nikt. Formuła festiwalu jest dokładnie określona. Nie rezygnujemy z harcerskiego stylu. Metoda harcerska wydobywa z nas wszystko co najlepsze: entuzjazm, chęć służby i wspólnej zabawy. Integruje środowisko Hufca ZHP Kwidzyn i sprawdza naszą logistykę, zaangażowanie i funkcjonowanie drużyn.

Jest jednocześnie szkołą charakterów i propaguje przyjaźń i braterstwo. Dokładnie określone zadania są dobrowolne i dają pole do popisu nie tylko młodym wokalistom i muzykom. Nad całością czuwał phm. Andrzej Delewski, tegoroczny komendant festiwalu.

Tegoroczna statystyka wygląda następująco W tym roku zakwaterowano 150 osób , które przyjechały na szałamajowe zmagania. Dodajmy do nich ok.80 kwidzyńskich harcerzy ze służb. Widownia zapełniona. W Zmaganiach Nieprzetartego Szlaku wystąpiło 8 wykonawców, w tym 2 duety. Debiutowały także, z sukcesem , dziewczyny z MOW w Kwidzynie w roli konferansjerek. W dniu harcerskim wystąpiło 9 solistów i 11 zespołów czyli śpiewających gromad i drużyn. Dzień zakończył się koncertem grupy „Siebie Warci” z Rumi.

Prawdziwe apogeum przesłuchań przypadło na sobotę. W kategorii piosenki turystycznej i poezji śpiewanej przesłuchano 34(!) solistów i 10 zespołów. Bezkonkurencyjna okazała się Anastasija Smirnova z Grudziądza. Sztab Szałamai już wie, że trzeba doprecyzować regulamin dotyczący doboru repertuaru i zachęcać instruktorów i wychowawców do pracy z grupami wokalnymi z nastawieniem na akompaniament „na żywo”. Wybrzmiał hymn Szałamai i fantastyczna piosenka finałowa pt.”Pod naszym niebem , na naszej ziemi”.

Gratulujemy laureatom naszej muzycznej dżungli, jak głosiło tegoroczne motto.

Imprezą towarzyszącą było poświęcenie i wręczenie Hufcowi ZHP Kwidzyn nowego sztandaru. Ale to zupełnie oddzielna harcerska historia.
O czym z dumą i wzruszeniem melduje
hufcowa skryba druhna digi, digi, digi Dorota Łoś

hm. Dorota Łoś
Hufca ZHP Kwidzyn
fot.phm.Andrzej Szatkowski z hm.D.Łoś / Archiwum Hufca

WERDYKTY:

XXXII Szałamaja’ 2016
Jury obradowało w składzie:
1. Leszek Kopeć – dziennikarz radiowy, autor tekstów, wokalista
2. Łukasz Majewski – poeta, wokalista
3. phm. Michał Kosowicz – harcerski wychowawca i instruktor, wokalista
Kategoria: Piosenka Harcerska
W kategorii Piosenka Harcerska – Soliści Jury postanowiło przyznać :
Wyróżnienie: Julia Meldner z Ustki
III miejsce – nie przyznano
II miejsce – Kasia Guzowska z Ustki
I miejsce – Agnieszka Goszka z 2 Grudziądzkiej Artystycznej Drużyny Harcerskiej „Gryf”.

W kategorii Piosenka Harcerska– ZESPOŁY Jury postanowiło przyznać
III miejsce – Grudziądzka Gromada Zuchowa „Wiercipięty”
III miejsce – Gromada Zuchowa „Wesołe promyczki” z Lidzbarka Welskiego
II miejsce – 14 Artystyczna Helska Drużyna Harcerska „Wędrowcy”
I miejsce – 15 Artystyczna Drużyna Harcerska „Muszelki” z Ustki
I miejsce – 2 Grudziądzka Artystyczna Drużyna Harcerska „Gryf”.
Publiczność swoją nagrodę postanowiła przyznać Zespołowi „Elementorum” ze Słupska.
Kategoria: Zmagania Nieprzetartego Szlaku
Jury postanowiło przyznać nagrody: Wyróżnienie dla: Wiktora Warchulskiego z Hufca ZHP w Słupsku dla najmłodszego wykonawcy podczas zmagań NS oraz odważny występ sceniczny, Moniki Kuc z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno -Wychowawczego w Okrągłej Łące za odważny wokalny debiut sceniczny . Duetu: Magdalena Gorzkiewicz i Sylwia Fehling z 68 DH „Wesołe Włóczęgi” z Kwidzyna za debiut wokalny i sceniczny, Eweliny Stypczyńskiej z 67 Kwidzyńskiej Drużyny Harcerskiej „ Leśne skrzaty” odważny występ sceniczny.
II miejsce – Agnieszka Kłosińska ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Okrągłej Łące
II miejsce – 4 Drużyna Starszoharcerska z Malborka
I miejsce – Duet Natalia Cybulska i Ewa Lewandowska z 68 DH „Wesołe Włóczęgi”
z Kwidzyna.
Publiczność swoją nagrodę postanowiło przyznać Duetowi: Natalia Cybulska i Ewa Lewandowska.
Kategoria: Poezja Śpiewana i Piosenka Turystyczna
Jury postanowiło przyznać :Wyróżnienie specjalne dla Marka Szulca za udany choć późny debiut na Szałamai.
W kategorii POEZJA ŚPIEWANA I PIOSENKA TURYSTYCZNA – SOLIŚCI
Wyróżnienia: Nikola Bogusławska ,Maja Majewska, Marta Staniszewska
III miejsce – Patrycja Żak
II miejsce –Kamila Namiak, Alicja Wiśniewska
I miejsce – Nastia Smirnova
W kategorii POEZJA ŚPIEWANA I PIOSENKA TURYSTYCZNA – ZESPOŁY
Jury postanowiło przyznać :Nagrodę specjalną zespołowi „Męskie granie” z KCK Kwidzyn.
Publiczność swoją nagrodę przyznało Zespołowi „Pas de nom” . Gratulujemy!