Najwyższe odznaczenie WOSM-u dla wędrowników i akademików już w Polsce

Ruszają zapisy na warsztaty (Odkrycie SWA) będące częścią programu „Odznaka Skautów Świata”. Warsztaty odbędą się w Kampinoskim Parku Narodowym w dniach 27-29 maja 2016 roku.

Związek Harcerstwa Polskiego rusza z nowym projektem o nazwie "Odznaka Skautów Świata".
Jest to najwyższe odznaczenie przyznawane dla młodzieży w wieku 15-26 lat przez Światową Organizację Ruchu Skautowego (WOSM). Aby ją zdobyć każdy z uczestników musi przejść przez 2 elementy związane z pokojem, rozwojem lub środowiskiem naturalnym:

1. Odbyć 21h szkolenie, podczas którego zapozna się z problemem związanym przynajmniej z jednym z wyżej wymienionych obszarów tematycznych (Odkrycie SWA).
2. Zrealizować długoterminowy (co najmniej 80-godzinny) projekt społeczny czyli dobrowolne zobowiązanie, by przyczynić się do rozwiązania problemów związanych z rozwojem, pokojem lub środowiskiem naturalnym (Służba SWA).

Odkrycie to pierwszy etap w programie Odznaki Skautów Świata. Chodzi w nim o to, by poznawać globalne problemy, a później powiązać je z lokalnym kontekstem. Podczas Odkrycia wędrownik/akademik poznaje stawiane przed nim wyzwania i uczy się na nie reagować. Po nabyciu odpowiednich umiejętności może rozpocząć opracowywanie projektu rozwiązującego problematyczne kwestie. Odkrycie to przygoda, która trwa kilka dni (minimum 21 godzin).
Więcej na temat idei „Odznaki Skautów Świata” znajdziecie w Wytycznych programowychzamieszczonych w CBP www.cbp.zhp.pl/propozycje/wytyczne-programowe-odznaki-skautow-swiata/.
Pierwsze Odkrycie w Polsce odbędzie się w Kampinoskim Parku Narodowym jego tematyką będzie ekologia i puszczaństwo.

Termin: 27-29 maja 2016 r.
Miejsce: Laski (pod Warszawą)
Koszt: 80 zł.
Zgłoszenia: 16 maja 2016 roku na adres grzegorz.malcherczyk@zhp.net.pl lub gajusz@zhp.net.pl
Ilość miejsc ograniczona do 20.

pwd. Grzegorz Malcherczyk