Nasze wędrowanie z druhem Wickiem

W dniach 26–28 października reprezentacje zuchów i harcerzy z Hufców: Tczew, Starogard Gdański, Puck, Malbork, Wejherowo i Czarna Woda oraz klerycy z Akademickiego Kręgu Kleryckiego działającego przy Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie wędrowali  z Druhem Wickiem, czyli bł. ks. phm. Stefanem Wincentym Frelichowskim.

Wszystkie trasy miały swój koniec w Tczewie, gdzie spotkaliśmy się z uczestnikami Rajdu Kociewie i od sobotniego popołudnia wspólnie uczestniczyliśmy w Chorągwianym Przeglądzie Piosenki Zuchowej i Harcerskiej. Mieliśmy możliwość zaprezentowania podczas niego swoich umiejętności wokalnych i muzycznych przebojów harcerskiego lata. Festiwalowe zmagania pozwoliły odpocząć naszym strudzonym nogom, ale zdecydowanie nadwyrężyły rwące się do śpiewu gardła!

Kiedy śpiew już ucichł, a za oknem zapadł zmrok, wyruszyliśmy do Kościoła „Szkolnego”. W jego gotyckim wnętrzu, oświetlonym jedynie świecami, przy dźwiękach nastrojowej muzyki wzięliśmy udział w przygotowanej przez kleryków inscenizacji opowiadającej historię życia naszego patrona. Dh Wicek, tak jak my, lubił się śmiać, wędrować, śpiewać przy ognisku i spać pod namiotem. A kiedy wybuchła II Wojna Światowa (już jako ksiądz) do końca pełnił służbę Bogu i Ojczyźnie.

Po wędrówce, śpiewach i kominku przyszedł czas na odpoczynek. Mieliśmy szczęście – dzięki przesunięciu czasu nocne rozmowy trwały o godzinę dłużej! W  niedzielny poranek uczestniczyliśmy w Mszy Świętej przy relikwiach bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Mszę odprawiał  ks. hm. Arkadiusz Ćwikliński, który odczytał również list, jaki napisał do nas Administrator Diecezji Pelplińskiej Biskup Wiesław Śmigiel.

Po wzmocnieniu ducha przyszedł czas na podsumowanie wędrówek. Podczas kończącego je apelu otrzymaliśmy dyplomy, nagrody i słodkie „co nieco”, po czym ruszyliśmy w drogę powrotną do domów.

Spotkanie z druhem Wickiem było radosne i pełne różnorodnych wrażeń – może w przyszłym roku powędrujecie z nami? Do zobaczenia!

Zdjęcia z "Wędrówek" dostępne pod następujacum linkiem.

hm. Anna Deptuła
Zespół Wychowania Duchowego