Odsłonięcie tablicy bł. ks. phm. Frelichowskiego

Tablica upamietniająca pobyt bł. ks. phm. S. W. Frelichowskiego w obozie przejściowym w Gdańsku Nowym Porcie odsłonięta 22.02. 2014.

Obóz przejściowy dla aresztowanych Polaków – Gefangenenlager Danzing został założony we wrześniu 1939 roku i mieścił się w zespole obiektów koszarowych w Nowym Porcie (obecnie siedziba Morskiego Oddziału Straży Granicznej, ul. Oliwska 35). Kierowano do niego aresztowanych z całego Okręgu Gdańskiego – Prusy Zachodnie. Przez obóz ten przeszło ok. 3000 więźniów. W czasie swojego istnienia pełnił on funkcję obozu macierzystego dla obozów w Sztutowie, Granicznej Wsi i Mackach (Matzkau).

Ksiądz Stefan Wincenty Frelichowski został aresztowany przez gestapo w październiku 1939 roku i osadzony w Forcie VII w Toruniu, skąd po trzech miesiącach (8.01.1940) trafił do obozu przejściowego w Gdańsku Nowym Porcie.

Ksiądz Frelichowski już od pierwszych dni niewoli zdawał praktyczny egzamin z tego, czego nauczył się w harcerstwie. Roztaczał opiekę nad ludźmi chorymi, pobitymi i słabymi. Podejmował się najróżniejszych prac aby dotrzeć do jak największej liczby więźniów – był min. pomocnikiem lekarza, piekarza, czyścił koce… Ksiądz Frelichowski miał świadomość, że kapłan musi być zawsze blisko drugiego człowieka, dlatego dostrzegał wśród współwięźniów osoby najbardziej załamane i dodawał im wiary i otuchy.

Jeden z więzionych księży tak wspomina Księdza Stefana:
„Zbliżał się do nas nie z wyszukanymi opowieściami, ale z sercem na dłoni i mówił: Ciężko Ci, bracie! Chodź, powiedz mi co Cię boli, we dwóch pomyślimy o usunięciu tego zmartwienia i kłopotu”

Wiosną 1940 roku ks. phm. Stefan Wincentego Frelichowskiego przeniesiono do obozu koncentracyjnego w Stutthofie.

Odsłonięcia tablicy w Nowym Porcie dokonała komendantka Chorągiw Gdańskiej, hm. Hanna Piotrowska.