Odszedł na wieczną wartę

W dniu 11 stycznia 2013 r. w wieku 72 lat odszedł na wieczną wartę hm. Bogusław Szulc, zasłużony instruktor Chorągwi Gdańskiej. Wstąpił do harcerstwa w szkole średniej na fali popaździernikowych zmian w harcerstwie. Na pierwszym zimowisku Chorągwi 1957/58 ukończył kurs drużynowych prowadzony przez Krąg Zodiak z Politechniki Gdańskiej.

Od początku swojej harcerskiej aktywności związany był z harcerskimi drużynami komandosów. Prowadził 10 Drużynę Harcerzy Komandosów im. Batalionu Zośka, przy Technikum Budowlanym we Wrzeszczu,  Hufiec Gdańsk Oliwa. Była to druga,w kolejności powstania, drużyna harcerzy komandosów Chorągwi Gdańskiej. W 1966 r. w oparciu o tą drużynę powstał Szczep Harcerskich Drużyn Komandosów im. Szarych Szeregów, a druh Boguś, jak nazywali go podwładni, został komendantem Szczepu.

Prowadził wiele obozów i rajdów, zaszczepił swoim harcerzom umiłowanie do sportu i turystyki oraz stawianie w życiu szczytnych celów. Bardzo często jego harcerze w dniu 1 sierpnia, pomimo wakacyjnego wypoczynku, meldowali się na Powązkach w Warszawie, aby złożyć hołd swoim bohaterom. Lubiany i szanowny przez młodzież, był dla nich prawdziwym autorytetem. Od 1960 r. był zastępcą inspektora Harcerskich Drużyn Komandosów Chorągwi Gdańskiej. Był współtwórcą programów działania harcerskich drużyn komandosów Chorągwi, zainicjował cykliczne Złazy Rad Drużyn Czerwonych Beretów. W latach 1967- 1971 był zastępcą komendanta Hufca Gdańsk Oliwa, a następnie do 1975 r. komendantem Hufca Gdańsk Wrzeszcz.

Ukończył Wydział Architektury PG, był m.in. dyrektorem firm budowlanych „Budrem” oraz „Instal”. W prowadzonych przez siebie firmach zatrudniał m.in. swoich dawnych harcerzy i instruktorów. W ten sposób podtrzymywano dawne przyjaźnie i tworzono dobre, zaufanestosunki służbowe.

W ostatniej ziemskiej drodze druha Bogusia wzięli udział dawni harcerze i przyjaciele seniorzy. Spoczął na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. W imieniu zebranych pożegnał zmarłego hm. Stanisław Stryszyk, były inspektor Harcerskich Drużyn Komandosów Chorągwi, jeden z najstarszych drużynowych w kraju, a ostatni raport zmarłemu złożył dh Marek Rudnicki, drugi komendant byłego Szczepu Harcerskiego im. Szarych Szeregów.

hm. Bogdan Radys