Ogień dotarł nad Bałtyk

W środę 19. Grudnia odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Świateła Pokoju władzom, harcerzom z Chorągwi Gdańskiej i co najważniejsze – wszystkim, którym bliska jest idea płomienia z Betlejem. Ogień został przekazany tuż obok fontanny Neptuna i bożonarodzeniowej choinki.

Płomień dotarł ze Słowacji już w poniedziałek 17. grudnia o godzinie 12:00 za pośrednictwem reprezentacji Szczepu Burza z Hufca Gdańsk-Śródmieście, którzy też do czasu przekazania opiekowali się ogniem z Betlejem.

Wydarzenie rozpoczęło się występem artystycznym przygotowanym przez Hufiec Sztum, nawiązującym do historii i idei płomienia pokoju. Zaproszeni na uroczystość goście  nawiązywali w swoich słowach do idei braterstwia, którego symbolem jest Betlejemskie Światło Pokoju.

Następnie Komendantka Chorągwi hm. Hanna Piotrowska zainicjowała przekazywanie płomienia reprezentacjom poszczególnych hufców Chorągwi Gdańskiej Po przekazaniu płomienia zawiązany został braterski krąg i przekazana iskra przyjaźni.

Przez najbliższe dni, aż do wigilii reprezentacje hufców będą przekazywać betlejemski ogień swoim jednostkom, a te przekazywać ogień dalej. Światło Pokoju będzie płonęło w Domu Harcerza przy ul. Za Murami 2-10, aż do samej wigilii – by każdy mógł w dowolnej chwili go odebrać.

pwd. Jacek Grzebielucha
ydział Promocji i Informacji