Ogólnopolski XXVIII Zlot Westerplatte za nami

W dniu 31 sierpnia 2024 r. Na dziedzińcu Hevelianium został zorganizowany apel kończący Ogólnopolski XXVIII Zlot Westerplatte zorganizowany przez Hufiec ZHP Gdańsk-Portowa.

W apelu udział wziął powstaniec warszawski prof. Jerzy Grzywacz, który w kręgu harcerskim opowiedział zuchom, harcerzom, wędrownikom i instruktorom historię II wojny światowej. Apel to czas podsumowań i nagród dla najlepszych. To czas wręczania podziękowań i składania gratulacji.

Dołączyło do nas również grono przyjaciół, partnerów i instytucji wspierających organizację naszego wydarzenia: Pani Anna Olkowska-Jacyno Wicewojewoda Pomorska, wiceprezydent Gdańska, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska Pan Piotr Kryszewski, przyjaciel Hufca ZHP Gdańsk-Portowa Mateusz Jasik, zastępca dyrektora ds. Popularyzacji Muzeum II Wojny Światowej, Pan Jarosław Żurawiński prezes zarządu Morska Fundacja Historyczna, ksiądz Krzysztof Masiulanis, hm. Katarzyna Musyt-Łanowska skarbniczka chorągwi, hm Michał Hinc członek komendy chorągwi. Apel był momentem podsumowania czterech tras metodycznych organizowanych w ramach zlotu.

Ogromne podziękowania kierujemy do komendantki zlotu podharcmistrzyni Kingi Piskała, która zorganizowała zlot i podjęła się wyzwania jakim co roku jest organizacja Ogólnopolskiego Zlotu Westerplatte. W zlocie udział wzięło 405 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów z 8 województw naszego kraju. Łącznie 36 patroli, które w dniach 29.08. – 01.09.2024 r. poznawali historię bohaterów Westerplatte i Wolnego Miasta Gdańska.

fot.: Michał Wiraszka, Paweł Klein, Mikołaj Kępka

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Wydarzenie objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Gdańska. Współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu ROHIS, Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego.