Pamiętajmy o zmarłych instruktorach

Już jutro Dzień Zaduszny. Podczas odwiedzania grobów najbliższych warto pamiętać również o tych, którzy złotymi literami zapisali się w historii harcerstwa.

Oprócz tradycyjnych odwiedzin grobów rodziny i przyjaciół, których nie ma już wśród nas, warto wraz z drużyną udać się na kwatery żołnierskie, krzyże pamięci czy zbiorowe mogiły, które znajdują się na okolicznych cmentarzach. Podczas wieczornych spacerów pamiętajmy, by zapalić świece na tych grobach, których nie odwiedza już nikt. Harcerze co roku czczą pamięć zmarłych, którzy wpisali się w historię swoich hufców i całego harcerstwa – i w tym roku nie zapomnijmy o tych osobach, które dla naszych środowisk są ważne.

1 listopada dla harcerzy to również akcja „Znicz” – często stosowana przez środowiska forma zarobkowania. Przez kilka poprzedzających dni harcerskie stanowiska oferujące znicze w konkurencyjnych cenach cieszą się dużym zainteresowaniem klientów.

Wiele środowisk bierze również udział w charytatywnych akcjach i kwestach.

Już dzisiaj zachęcamy do przejrzenia archiwalnej wkładki magazynu „Czuwaj”. Oprócz biogramów i zdjęć osób, o których należy pamiętać, znajdują się tam także wskazówki, jak znaleźć miejsca ich wiecznego spoczynku.

Pamięć o harcerskich instruktorach zależy przede wszystkim od nas – przekazanie jej dalej, do następnych harcerskich pokoleń, to nasz obowiązek. Święto Zmarłych to najlepszy dzień w roku do jej kultywowania.
http://issuu.com/zhp_pl/docs/znani2

phm. Aleksandra Tasz
instruktorka Wydziału Promocji GK ZHP
źródło: www.zhp.pl