Pracowity weekend

Trzy kursy drużynowych, kurs podharcmistrzowski i manewry techniczno-obronne. Czy to kwartalny plan pracy Centralnej Szkoły Instruktorskiej? Nie. To wydarzenia upływającego właśnie weekendu. Z każdej z tych form kształceniowych udało wydobyć się parę słów o tym, co się działo:

Licząc od północy na południe, najdalej na północ odbywał się kurs przewodnikowski organizowany przez Hufiec Gdynia. W Porzeczu koło Strzebielina 12 uczestników z hufców Gdynia, Gdańsk Wrzeszcz-Oliwa, Gdańsk-Śródmieście szkoliło się do pełnienia funkcji instruktorskiej. Dużo zajęć zarówno praktycznych jak i teoretycznych urozmaiciło wieczorne ogniskowanie. Komendantem kursu hm. Justyna Zielińska.

Nocny apel,

fot. Justyna Zielińska

W Rumi zaś w sobotę 23.11 odbyły się Manewry Techniczno-Obronne. Przez cały dzień uczestnicy zmagali się z konkurencjami strzeleckimi, sprawnościowymi czy linowymi. Gra zwieńczona została podsumowaniem przy pomidorowej. Komendantem manewrów był phm. Lech Iwiński, na czele jedynego zorganizowanego kolektywu drużyn Czerwonych Beretów w naszej Chorągwi.

Na gdańskim Przymorzu Referat Starszoharcerski Chorągwi Gdańskiej przeprowadził pierwszy biwak kursu drużynowych „4 kroki”. Kursantów na części przewodnikowskiej jest 12, zaś na części metodycznej – 15. Uczestnicy przyjechali z bardzo różnych miast, pochodzą z hufców Gdańsk-Przymorze, Wejherowo, Starogard Gdański, Kościerzyna, Puck, Gdańsk-Śródmieście. Kadrę kursu stanowią członkowie Referatu HS oraz Komendantka Hufca Gdańsk-Przymorze. Swoją pomocą służą instruktorzy Macierzystej Akademii Kształcenia, zajęcia prowadził również ekspert od pozyskiwania środków i Komendant Hufca Starogard Gdański. Komendantem kursu jest osobiście szef Referatu HS Chorągwi phm. Łukasz Kochowski.

Na "4 Krokach" pojawiło się dużo wodniaków,

fot. Łukasz Kochowski

W tej samej szkole odbył się pierwszy biwak organizowanego przez MAK kursu podharcmistrzowskiego. Kadra instruktorska wprowadziła kandydatów w arkany pracy lidera zespołów instruktorskich. hm. Iwona Kręczkowska wraz z kadrą instruktorską z najwyższej półki będzie pracować nad kandydatami jeszcze przez jeden weekend w ciągu tej zimy.

W Kolbudach zaś miejsce miał biwak kursu drużynowych „Kalejdoskop”, organizowanego przez Zespół Kadry Kształcącej Hufca Gdańsk-Śródmieście. Spośród 36 uczestników aż 33 z nich wywodzi się z hufca organizującego, pozostałe 3 osoby działają w Hufcu Sopot. Kadrę stanowią również instruktorzy MAK. Komendantem kursu jest phm. Magdalena Łapińska, Członek Komendy Hufca ds. Kształcenia.

Zajęcia w grupach,

fot. Daniel Bąk

Czy to koniec późnojesiennego kształcenia? Otóż nie – można powiedzieć że to dopiero początek. Już za tydzień odbywa się pierwszy biwak kursu na Brązową Odznakę Ratownika ZHP organizowanego przez Inspektorat Ratowniczy Chorągwi Gdańskiej, trwa oczekiwanie na werdykt o uruchomieniu kursu dla programowców hufców i namiestników, a za chwilę pojawią się kolejne formy pracy nad sobą…

I nikt nie może powiedzieć, że zima napawa harcerzy sennością.

phm. Jacek Grzebielucha
Wydział Promocji i Informacji