Rajd Śladami Przeszłości Gdańska 2018

W tym roku Rajd Śladami Przeszłości Gdańska, który odbył się w weekend 9–11 listopada, był wyjątkowy – 780 osób mogło razem z całym Gdańskiem świętować 100 lat Niepodległej Polski. Przez trzy dni odkrywaliśmy na nowo tak dobrze znane nam miasto i zaskakiwaliśmy samych siebie, jak mało jeszcze o nim wiemy.

Zuchy założyły własne legiony i poznały postać Mariusza Zaruskiego oraz przeżywały przygody wraz z bohaterami gdańskich legend. Część harcerzy i harcerzy starszych wcieliło się w szajki szpiegowskie i próbowało uzyskać jak największe wpływy w Wolnym Mieście Gdańsku, w tym samym czasie reszta HS-ów odbudowywała powojenny Gdańsk na trasie V, a hasło “Gdańsk – the city of freedom” przestało być obce dla uczestników z Trasy VI. Wędrownicy, tak jak i zuchy, odkryli sekret bogatego życia niezwykłego człowieka „w czapce kapitańskiej, w góralskim kapeluszu, z aparatem fotograficznym, z szablą, z pędzlem i sztalugą” – Mariusza Zaruskiego.

Po trzech dniach przygód Gdańsk zyskał nowych bohaterów, którym serdecznie gratulujemy wygrania 1. miejsca na każdej z tras: pionowi zuchowemu 17 Oliwskiej Drużyny Harcerskiej im. Arenda Dickmanna (Trasa I), patrolowi „7 GGZ” (Trasa II), patrolowi „33 ursa major” (Trasa III), patrolowi „Kabaczek” (Trasa VI), patrolowi „40 DH 1” (Trasa V), patrolowi „Murarze” (Trasa IV) i patrolowi „Okoń” (Trasa VII). Każda z siedmiu Tras była wyjątkowa, a poruszające historie miasta, które jest naszym domem, na długo pozostaną w naszej pamięci.

Z harcerskim pozdrowieniem,
pwd. Justyna Wiedrycka
Przyboczna 77 GDH „Wataha”