Rodło pierwszy raz w Bytowie

W ubiegły weekend odbyła się XXXII edycja Harcerskiego Rajdu Rodło. To pierwszy raz, gdy największy rajd Chorągwi Gdańskiej odbył się w tym mieście. To również pierwszy raz, gdy patrole spotkały się nie w niedzielę na apelu końcowym, ale już w sobotni wieczór.

Tegoroczny Rajd składał się z trzech tras zorganizowanych – zuchowej, starszoharcerskiej i seniorów oraz kilku tras indywidualnych. Komendantką trasy zuchowej była phm. Karina Zborowska-Weychman z Hufca Gdańsk-Portowa, tematyką zaś Pan Samochodzik. Na trasie znalazło się około 60 zuchów. Trasą starszoharcerską zawiadował phm. Wojciech Stępkowski z Hufca Gdańsk-Śródmieście jako komendant z pomocą pwd. Michała Jereczka z Hufca Kościerzyna jako zastępcą. Harcerze Starsi, w liczbie około 50 osób, ruszyli w wędrówkę kolejowym szlakiem z Lipusza do Bytowa. Trasa seniorów liczyła w tym roku aż 160 osób. Pozostali uczestnicy, czyli około 100 osób, znalazło się na trasach indywidualnych.

Formuła Rajdu uległa w tym roku zmianie – tym razem patrole spotkały się już w sobotnie popołudnie w miejscu zakończenia Rajdu, a nie, jak to było w zwyczaju, w niedzielny poranek. Hufiec Bytów zorganizował dla uczestników grę miejską, dzięki której mogli poznać miasto i jego historię. Uczestnicy mogli na swojej drodze spotkać szlachtę i rycerzy, strzelali z łuku, obserwowali walki rycerskie mogli wypleść koszyki z wikliny czy obejrzeć zbiory Muzeum Zachodniokaszubskiego. Wieczorem zaś odbył się koncert Grupy Muzycznego Wsparcia – zespołu z Hufca Gdańsk-Śródmieście. Na zakończenie wieczór uświetnił spektakl światła i dźwięku, czyli fire show w wykonaniu grupy "Fire fanatics". Rajd został ugoszczony przez Zamek w Bytowie.

Niedzielny apel rozpoczął się o godzinie 11:00 na Rynku w Bytowie. Zastępca Komendanta Chorągwi hm. Agnieszka Święcicka odczytała rozkaz. Przyznano Srebrny Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” Druhnie hm. Bożenie MILANOWSKIEJ. Chorągwianą Odznakę Rodło zdobyły następujące drużyny:

33 Bytowskiej Drużynie Harcerskiej "Przyzwoici"
10 Gromadzie Zuchowej "Mali Korsarze"
5 Gromadzie Zuchowej "Nadmorskie Słoneczka"
7 Gromadzie Zuchowej "Wesołe Krasnoludki"
78 Strzebielińskiej Gromadzie Zuchowej "Przyjaciele Harrego Pottera"
70 Strzebielińskiej Gromadzie Zuchowej "Przyjaciele Harrego Pottera"
13 Strzebielińskiej Wodnej Drużynie Harcerskiej
13 Strzebielińskiej Wodnej Drużynie Starszoharcerskiej
1 Gromadzie Zuchowej "Ekoludki"
1 Drużynie Harcerskiej im. H. Derdowskiego
14 p. Drużynie Starszoharcerskiej z Sierakowic
3 Tczewskiej Drużynie Harcerskiej "Waleczne Serca"

Wyniki zaś współzawodnictwa prezentowały się następująco:
Trasa zuchowa
I miejsce:
Zdobyły wszystkie gromady aktywnie uczestniczące w zajęciach na trasie.
Trasa starszoharcerska
I miejsce: 11 Drużyna Harcerska z Wielkiego Klincza

Środowiskami, które zorganizowały trasy indywidualne XXXII Harcerskiego Rajdu Rodło, to:
Hufiec ZHP Kartuzy
Hufiec ZHP Puck
Hufiec ZHP Lębork  – Szczep Strzebielino
Hufiec ZHP Wejherowo – Szczep Luzino
Hufiec ZHP Wejherowo – Drużyny z Choczewa

Serdecznie Dziękujemy wszystkim partnerom i sponsorom, bez których nie dalibyśmy rady zorganizować tego przedsięwzięcia! Do zobaczenia na Rajdzie za rok – w Kwidzynie.

hm. Jacek Grzebielucha
Zespół Komunikacji i Promocji