Spoiwo 2.0 – zespojeni przyszli podharcmistrzowie

Zakończyła się druga edycja kursu podharcmistrzowskiego Spoiwo. Przewodnicy z całej Chorągwi Gdańskiej spotkali się trzykrotnie – dwa razy w Gdańsku oraz w Malborku.

Kurs rozpoczął się w pochmurny, mżący wieczór. Zastępy spotkały się już podzielone w wyznaczonych miejscach Gdańska, po czym przystąpiły do gry integracyjnej. Cały wieczór kadra poświęciła na budowanie relacji między uczestnikami, aż każdy zastęp podjął się rozpoczęcia budowy swojej obrzędowości, od nazwy i wyboru zastępowego poczynając. Od kolejnego dnia kursu cztery zastępy pracowały już nad konkretnymi umiejętnościami i kompetencjami pracy instruktora na poziomie podharcmistrzowskim. Zajęcia prowadzone były nie tylko przez komendę kursu. W prowadzenie zajęć zaangażowani byli m.in. Komendant Chorągwi Gdańskiej hm. Artur Glebko, Członek Komendy Chorągwi Gdańskiej ds. pracy z kadrą hm. Łukasz Kochowski, b. Szef Zespołu Kadry Kształcącej Hufca Gdańsk-Śródmieście phm. Magdalena Nieczogłomska i wielu innych.

W wielu miejscach kurs nawiązywał do wędrówki, za jaką może uchodzić droga isntruktorska. Ukończenie kursu nie było celem samym w sobie, a raczej etapem na drodze do osiągnięcia mistrzostwa. Uczestnicy byli poddawani konieczności refleksyjnego spojrzenia na swoją przyszłość, zarówno bliższą, jak i dalszą. Nie zabrakło również elementów poznawczych – nie zabrakło wspólnego wyjścia na kawę, konieczności przygotowania budżetowanego projektu, zwiedzania nocnego zamku w Malborku czy wielu innych atrakcji.

Komendę kursu stanowili hm. Patrycja Błońska (Komendantka), hm. Anna Stępkowska, hm. Artur Lemański i hm. Jacek Grzebielucha.

Kurs Spoiwo 2.0 organizowany był jako część Jesiennej Akcji Kształceniowej 2016, organizowanej przez Macierzystą Akademię Kształcenia. Projektu współfinansowany był ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Z harcerskim pozdrowieniem,
hm. Jacek Grzebielucha