Wędrówki z druhem Wickiem

W dniach od 25 do 27 października Klerycki Krąg Akademicki wraz z Zespołem Wychowania Duchowego Chorągwi Gdańskiej ZHP zorganizował „Wędrówki z Druhem Wickiem” stanowiące podsumowanie obchodów 100 urodzin patrona harcerzy – błogosławionego księdza podharcmistrza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Uczestnicy zlotu zostali zakwaterowani w Pomorskiej Szkole Wyższej w Starogardzie Gdańskim. Jak przystało na harcerzy, nocowali w spartańskich warunkach – „weekendowym łóżkiem” była karimata, a za pościel służył śpiwór.
Zlot rozpoczął się tradycyjnym apelem, podczas którego patrolowi odpowiedzialni za poszczególne drużyny, zameldowali komendantowi obozu stan drużyn i gotowość do wypełniania zadań zaplanowanych na czekający ich weekend. Wieczorem wszyscy uczestnicy Zlotu spotkali się na świeczowisku, prezentując wykonane zadanie przed rajdowe – prezent dla ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego z okazji jego 100 rocznicy urodzin. Później harcerze wysłuchali gawędy na temat kodeksu rycerskiego poprowadzonej przez ks. pwd. Rafała Zachmielewskiego oraz obejrzeli pokaz przygotowany przez grupę rycerzy ze Starogardu Gdańskiego.

Drugiego dnia, podczas trasy wiodącej do Pelplina, uczestnicy wykonywali zadania, konieczne, aby dojść do wyznaczonego celu. Po zakończonych zmaganiach wszyscy udali się na obiad do refektarza letniego Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, a później do seminaryjnej kaplicy na Mszę świętą sprawowaną przez ks. Adama Kałduńskiego, który jako kleryk czynnie działał w naszym kręgu. Wieczór uświetnił koncert Kleryckiego Zespołu Muzycznego, a następnie harcerze mieli możliwość zwiedzić pelpliński kościół katedralny.

W niedzielę 27 października, po Mszy świętej w bazylice katedralnej, uroczystym apelem zakończyły się „Wędrówki z Druhem Wickiem”.

Rywalizacja była wyrównana, jednak udało wyłonić się zwycięzców:
1 miejsce – 5 Drużyna Starszoharcerska im. Janusza Korczaka z Chojnic
2 miejsce – 2 Starogardzka Drużyna Harcerska „Czarna dwójka” ze Starogardu Gdańskiego
3 miejsce – patrol „HardKor” z Hufca ZHP Tuchola

Bardzo serdecznie dziękujemy harcerzom z Chojnic, Tucholi, Malborka, Starogardu Gdańskiego, Czarnej Wody i Luzina za uczestnictwo w zlocie, a także osobom, dzięki którym wydarzenie to mogło się odbyć: Pomorskiej Szkole Wyższej, Bibliotece Diecezjalnej, Bractwu Rycerskiemu ze Starogardu Gdańskiego, Muzeum Diecezjalnemu, Miejskiemu Domowi Kultury w Pelplinie, Wydawnictwu „Bernardinum”, Liceum Ogólnokształcącemu Collegium Marianum, młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z parafii w Skarszewach na czele z asystentem ks. pwd. Rafałem Zachmielewskim, a także Moderatorom i klerykom naszego seminarium.

Klerycki Krąg Akademicki
działający przy WSD Pelplin