Wędrownicza Watra 2024

Wędrownicza Watra 2024

Wędrownicy naszej chorągwi zakończyli harcerskie lato, uczestnicząc w 21. edycji wydarzenia Wędrownicza Watra „Bądź”, które w tym roku odbyło się w Krakowie.

Wędrownicza Watra to jedno z najważniejszych wydarzeń harcerskich, skierowane do wędrowników, czyli najstarszej grupy wiekowej harcerzy (15-21 lat). Jest to coroczny zlot, podczas którego wędrowniczki i wędrownicy z całej Polski i zagranicy spotykają się, by wspólnie przeżywać przygodę, rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia. Jest on elementem podsumowania całorocznej pracy drużyn wędrowniczych, która jest wspierana przez Watrę.

Wydarzenie obfitowało w różnorodne zajęcia prowadzone zarówno przez ekspertów – przedstawicieli Wydziału Wychowania Ekonomicznego GK ZHP, Harcerski Klub Gier Planszowych i Fabularnych „PAF”, Internetowy Magazyn Wędrowniczy „Na Tropie” oraz Strefę Pomocy ZHP – jak i przez patrole. Te ostatnie przygotowały bogaty program warsztatów w języku polskim oraz angielskim, poruszając tematy od alternatywnych metod parzenia kawy po sztuczną inteligencję. Uczestnicy mogli zgłębiać tajniki psychologii, debat oksfordzkich, elektryki, ADHD, tworzenia witraży, a także poznać praktyczne aspekty szycia chirurgicznego, masażu czy wypełniania sztucznych zębów kompozytem. Taki szeroki wachlarz tematyczny pozwolił uczestnikom na odkrywanie nowych pasji i zainteresowań.

Podczas gry miejskiej po Krakowie, wędrownicy mieli unikalną okazję zwiedzić najsłynniejsze zakamarki miasta, od zabytkowych budowli po mniej znane, urokliwe miejsca. Na trasie znalazły się takie symbole miasta jak Narodowy Bank Polski, krakowskie szopki oraz Muzeum Krakowa, które przybliżyły uczestnikom bogatą historię i kulturę miasta.

Na tegorocznej Watrze obecnych było 62 wędrowników i wędrowniczek reprezentujących naszą chorągiew. Wśród nich znaleźli się członkowie hufców: Gdańsk-Śródmieście, Gdynia, Kościerzyna oraz członkinie referatu wędrowniczego. Warto podkreślić, że 44 Drużyna Wędrownicza „Stuparo” im. Ludwika Zamenhofa pełniła rolę drużyny partnerskiej dla skautów z Ugandy Chosen Charity Group Home, wspierając ich podczas pierwszej wizyty w Europie. Dzięki temu, że pokazali im piękno miasta i wprowadzili w świat harcerstwa, umożliwili owocną wymianę doświadczeń.

Ogromne gratulacje należą się członkiniom Referatu Wędrowniczego. Podczas zlotu, hm. Roksana Szpara, szefowa naszego referatu, została wyróżniona odznaką tutorki Odznaki Skautów Świata, potwierdzającą jej kompetencje w prowadzeniu patroli zdobywających Odznakę. Hm. Adela Ziółkowska, członkini zespołu roboczego ds. zmian w metodyce wędrowniczej, otrzymała skórzany suwak i chustę wydziału wędrowniczego GK, symbolizujące jej przynależność do zespołu.